Almanya'da Sosyal Yardımlar Almanya’da Hangi Sosyal Yardımlardan Kimler Faydalanabiliyor?

Almanya’da 2019 Mart verilerine göre 4 milyon kişi Sosyal yardım (Alm: Sozialhilfe, Hartz IV) alıyor. Peki, sosyal yardım nedir ve kimler bu haktan faydalanabiliyor?

admin 21 Mayıs 2019

Almanya’da “sosyal yardım” olarak adlandırılan ve halk arasında ”Hartz IV” olarak da bilinen yardım, kişilere verilen bir maddi destektir. Bu destek, kişinin kendisinin veya yakınlarının yardımı ile geçimini sağlayamaması durumunda verilir. Ancak çalışabilir durumda olanlar ve yakınları sosyal yardım talebinde bulunamazlar. Bu kişiler, SGB II’ ye göre, temel güvence (Alm: Grundsicherung) kapsamındaki hizmetlerden faydalanabilirler. 

Sosyal yardımın görevi, yardımdan faydalananlara, “insan onuruna layık” bir yaşam sürme olanağı sağlamaktır. Elde edilen gelirin yetmemesi durumunda ise, sosyal yardım kapsamında ailenin geçim düzeyine göre maddi yardım yapılır. Engellilik durumu, bakım ihtiyacı veyahut özel zorluk durumlarından oluşan diğer yükler de sosyal yardım sayesinde dengelenmeye çalışılır. Bunun için gerekli yardım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine iletilirken, asıl güdülen amaç ise bu kişilerin mümkün mertebe önlerinde bir engel olmadan toplumsal yaşama katılabilmeleridir. 

Sosyal yardımın bir diğer amacı ise, insanların sosyal yardım olmadan da yaşayabilmelerini sağlamaktır. Bu doğrultuda yardımdan faydalananlara, güçleri yettiğince çalışmaları ifade edilir. 

Sosyal Yardımla İlgili Genel Kurallar

-Verilen hizmetler kişinin ihtiyacına göre verilirken, kişinin günlük yaşamı, talepleri ve de kabiliyetleri göz önünde bulundurularak verilir.  

-Sosyal yardım öncelikli bir yardım olmamakla birlikte, tüm olanaklar tükendikten sonra ve de kişinin mal varlığı ve geliri yetmeyecek durumda olduğunda sağlanır.

-Sosyal yardım için başvuru zorunlu değildir. Yetkililer, kişinin yardım için gerekli koşulları sağladığını öğrenir öğrenmez yardım başlar.  

Yardımın Kapsamı

-Yardım, daha çok maddi yardım olarak sağlanır.  

-Aylık olarak ödenen yardımın belirlenmesinde, evde yalnız yaşayıp yaşamadığına, medeni haline göre ve çocukluk veya reşitlik durumuna göre verilir.

-Isınma giderleri, su ve elektrik giderleri, kira giderleri ve de özel sağlık sigortaları kapsamında yardım sağlanır.  

4 Kişilik Aileye bin 955 Euro’ya Kadar Yardım

Maddi destek kapsamı 6 ihtiyaç sınıfı ile belirlenmiş. Yalnız başına kalanlar veya yalnız başına çocuk yetiştirenlere 424 Euro maddi destek verilirken, reşit ve evli olanlara kişi başı 382 Euro verilmekte. Reşit olan ve ailesi ile kalmakta olanlara, 25. Yaşlarını doldurana kadar 339 Euro verilmekte. 14. yaşından 18. yaşını doldurana kadar, her bir genç için 322 Euro verilirken, 7. yaşından 14. yaşını dolduran her bir çocuk için 302 Euro maddi destek verilmekte. 6. Yaşını doldurana kadar, her bir çocuk için 245 Euro verilmekte. 

Bu tabloya bakıldığı zaman, iki çocuklu (4 ve 12 yaş) bir aileye 1.311 Euro maddi destek verilmekte. Buna ek olarak ev masrafı olarak (kira parası, su, sıcak su ve ısınma parası) ayriyeten 644 Euro verilmekte. Yani, bu örnek olarak verdiğimiz aile için toplamda 1.955 Euro sosyal yardım parası verilmekte. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:
  • Shteryo Hristov
   2022-01-16 23:52:16

   Merhaba benim bir sorum var burda olan bir ayleye yardim ediyorum ve bu aylenin erkeyi vefat etti Almanyada 13 ay calishti ve eside 7,8 ay ve simdi bey vefat edince Kindergeldi durdurdular ve jobcenter de kabul etmedi cocuk okula gidiyor 13 yasinda ve annesi is ariyor ama halen bir sey cikmadi ne yapabiliriz?

  • Mucet
   2021-11-23 17:47:38

   Merhabalar, Ben almanyada yasıyorum ve öğrenciyim. Jobcenterdan yardım alıyorduk ailecek ama öğrenci olunca benim yardımı kestiler. Bafög alma hakkım da yok. Wohngeld reddetti. Burslar aynı şekilde. Hiçbir gelirim yok. Hem okuyarak hemde calışarak okulu bitirmem çok zor. Evlenmek istiyorum ama eşimde aynı durumda sayılır. Tavsiyeniz var mı hiç? Evlenirsem baska yardım alabileceğim yer var mı? Nerelere basvurayım?

  • Ilkay denizoglu
   2021-08-21 11:55:01

   Merhabalar ben 25 seneden beri almanyada evliyim ve şimdi ayrılmak istiyorum piskolojik şiddet görüyorum ve evden ayrılmak istiyorum nereye başvurmalıyım ve nereden maddi destek alabilirim teşekkürler .

  • Nadide Ekinci
   2021-08-16 12:20:52

   Ben Almanyada evlendim.25 sene evli kaldım. 4 senedir ayrı yaşıyorum. Boşansam almanyadan esimin emekli maaşşından bir hak alabilirmiyim. Tesekkurler

  • Aynur Mahsun ışıksoy
   2021-04-30 13:54:10

   Merhabalar Türküye devletine her turlu yardım için başvurdum 5 aydır başvurmadiğim bir yer kalmadı fakat hiç cevap gelmedi eşim işten çikarildi 4 aydır çalişmiyor kırmadan çikartıldım başka yere borç harç çiktim şuan yine zor durumdayım fakat yardım alamıyorum 5 aylık bir kızım var eşim iş bulamıyor nolur yardımcı olun 5524496634 Mahsun eşimin adı lütfen yardımlarınızı bekliyorum gida yiyecek ve para ramazan ayında Bi yardımınızdokunsun

  • ÖNDER PEBİOĞLU
   2021-04-09 00:20:29

   %93 engelleyim birtane akülü tekerlek sandalye ihtiyacım var turkiyede ikamet ediyorum raporumda akülü tekerlek sandalye kullanabilir yazmadığı için vermiyorlar ben dış ülke den yardım alabilirmiyim

  • Hatice Efraim
   2021-04-04 21:56:13

   Slm ben 2011 oglum burda almaniyada dovdu oglumun kimlinin suresi biti icin kedi vatinama gitmek zoruda kalaldim ve hemen geri donemedim bazi sorunardan dolai 17 sene almaniyda kalfim icin kedi vatanimda hic haklaklarim kalmadi hersei almaniyda kirami kaibetim mecbur olumu okula verdim ve kedim tek basima almaniya baska bir septe gitim ise basladim kira tutum olumu gidip gidecektim alamaya ama corondan doili isimden cikis aldim ve kirami odemedim ve tekrar olumun yanina gitim ve simdi kimlini yaptirdim olumun tekrar almaniydaiz suan ve kiram yok sigorta borcum var olum kiram olmafi icin okula yazdramiyorum lutfen bana sosyal hakim olup olmadini soilein doru bilgi verirseninz sevinirim saygilar

  • Selma soylu
   2021-01-24 22:42:45

   Ben emekli oluyorum ama çok az maaş alacağım 6.50 € bir evim var 3 oda küçük bir daire ama evin giderleri 5.50 € ben evim oldugu halde para yardımı alabilirmiyim esim emekli ama 40€ aliyor Cevap yazarsanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  • Sevim elcin
   2020-12-21 15:20:31

   Turkiyede yasıyorum evliyim ve bir kızım var eşim çalışmıyor özellikle iş konusunda yardımcı olacak merhametli ve vicdanlı yüreği güzel olan insanlardan yardımcı olmanızı rica ediyorum eşim 9 aydır ıssız ve borclarimiz var tşk ederim

  • Ayşegül
   2020-07-24 18:19:55

   Biz Hollanda’dan Almanya’ya yeni taşındık eşim 4 -5 aydır çalışıyor..Şuanda işleri durduğu için çalışamıyor.Biz ne gibi yardımlardan faydalanabiliriz..Haklarımızı bilmiyoruz,yardımlardan nasıl faydalanırız bayağı sıkıntıdayız bilgilendirirseniz sevinirim..

  • Cemil yildiz
   2020-05-01 00:34:08

   Selam almanyada kendi isimi yapiyorum türkiyedeki durumu iyi olmayan calisamayan Kardesim’e yardim göndermek istiyorum bunu vergiden düsüre bilirsin dediler dorgrumu bilgisi olan varsa lütfen bana yazsin tesekkür ederim.Allah herkezin yardimcisi olsun.

  • Ahmet Öcal
   2020-04-23 21:49:15

   Merhabalar arkadaşlar almanyada çocuk dünyaya getirmiş olan anneler yaş 65 ten sonra çocuk başi 80 euro civarı aylık aldıgını duydum.anne türkiyede olmuş olsa bile almanya her ay bu parayı gönderiyormuş.bilgisi olan anlata bilirmi.gerçekmi.gerçekse nereye başvurabiliriz almanyada.cevap bekliyorum teşekkürler

  • Tinka arabadzhieva
   2020-04-11 09:58:08

   Benim iki kız çocuklarım var bir 2 buçuk biri 8 ben sadece çocuk parası alıyorum ama yetmiyor saade baba sı çalışıyor ben nasıl bir yardım alabilirim

  • Murat bayat
   2020-04-09 11:34:00

   Iyı günler geçimimi hartz 4 karsiliyorum.benim kızım Alman vatandaşı Turkiyede üniveriste okuyor tatillerde geri dönüyor.6 haftalık tatilde başvuru yapmamıza rağmen laystungu hak etmiyor diye ödeme yapmadilar doğrumu acaba?Bilgilendirseniz çok sevinirim.

  • Ömer Caner
   2020-02-20 15:43:42

   Mrblar Türkiyeden 2 sene önce evlenip geldım ama kayınbabamın kefilıyle geldım bildigim kadarıyla 5 sene boyunca yardım alma sansım da yok eşimin veya. 8 aylık evladimin yardım alma sansı varmı onun ıcın rahatsız ettım Teşekkür ederim şimdi den ilginiz için

  15 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |