Almanya'da Sosyal Yardımlar Almanya’da Hangi Sosyal Yardımlardan Kimler Faydalanabiliyor?

Almanya’da 2019 Mart verilerine göre 4 milyon kişi Sosyal yardım (Alm: Sozialhilfe, Hartz IV) alıyor. Peki, sosyal yardım nedir ve kimler bu haktan faydalanabiliyor?

admin 21 Mayıs 2019

Almanya’da “sosyal yardım” olarak adlandırılan ve halk arasında ”Hartz IV” olarak da bilinen yardım, kişilere verilen bir maddi destektir. Bu destek, kişinin kendisinin veya yakınlarının yardımı ile geçimini sağlayamaması durumunda verilir. Ancak çalışabilir durumda olanlar ve yakınları sosyal yardım talebinde bulunamazlar. Bu kişiler, SGB II’ ye göre, temel güvence (Alm: Grundsicherung) kapsamındaki hizmetlerden faydalanabilirler. 

Sosyal yardımın görevi, yardımdan faydalananlara, “insan onuruna layık” bir yaşam sürme olanağı sağlamaktır. Elde edilen gelirin yetmemesi durumunda ise, sosyal yardım kapsamında ailenin geçim düzeyine göre maddi yardım yapılır. Engellilik durumu, bakım ihtiyacı veyahut özel zorluk durumlarından oluşan diğer yükler de sosyal yardım sayesinde dengelenmeye çalışılır. Bunun için gerekli yardım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine iletilirken, asıl güdülen amaç ise bu kişilerin mümkün mertebe önlerinde bir engel olmadan toplumsal yaşama katılabilmeleridir. 

Sosyal yardımın bir diğer amacı ise, insanların sosyal yardım olmadan da yaşayabilmelerini sağlamaktır. Bu doğrultuda yardımdan faydalananlara, güçleri yettiğince çalışmaları ifade edilir. 

Sosyal Yardımla İlgili Genel Kurallar

-Verilen hizmetler kişinin ihtiyacına göre verilirken, kişinin günlük yaşamı, talepleri ve de kabiliyetleri göz önünde bulundurularak verilir.  

-Sosyal yardım öncelikli bir yardım olmamakla birlikte, tüm olanaklar tükendikten sonra ve de kişinin mal varlığı ve geliri yetmeyecek durumda olduğunda sağlanır.

-Sosyal yardım için başvuru zorunlu değildir. Yetkililer, kişinin yardım için gerekli koşulları sağladığını öğrenir öğrenmez yardım başlar.  

Yardımın Kapsamı

-Yardım, daha çok maddi yardım olarak sağlanır.  

-Aylık olarak ödenen yardımın belirlenmesinde, evde yalnız yaşayıp yaşamadığına, medeni haline göre ve çocukluk veya reşitlik durumuna göre verilir.

-Isınma giderleri, su ve elektrik giderleri, kira giderleri ve de özel sağlık sigortaları kapsamında yardım sağlanır.  

4 Kişilik Aileye bin 955 Euro’ya Kadar Yardım

Maddi destek kapsamı 6 ihtiyaç sınıfı ile belirlenmiş. Yalnız başına kalanlar veya yalnız başına çocuk yetiştirenlere 424 Euro maddi destek verilirken, reşit ve evli olanlara kişi başı 382 Euro verilmekte. Reşit olan ve ailesi ile kalmakta olanlara, 25. Yaşlarını doldurana kadar 339 Euro verilmekte. 14. yaşından 18. yaşını doldurana kadar, her bir genç için 322 Euro verilirken, 7. yaşından 14. yaşını dolduran her bir çocuk için 302 Euro maddi destek verilmekte. 6. Yaşını doldurana kadar, her bir çocuk için 245 Euro verilmekte. 

Bu tabloya bakıldığı zaman, iki çocuklu (4 ve 12 yaş) bir aileye 1.311 Euro maddi destek verilmekte. Buna ek olarak ev masrafı olarak (kira parası, su, sıcak su ve ısınma parası) ayriyeten 644 Euro verilmekte. Yani, bu örnek olarak verdiğimiz aile için toplamda 1.955 Euro sosyal yardım parası verilmekte. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar