'Birleşik Krallık'

İngiltere Başbakanı May İstifa Edeceğini Açıkladı

İngiltere Başbakanı Theresa May 7 Haziran'da partisinin liderliğinden istifa edeceğini açıkladı. May, halefi seçilene kadar başbakanlık görevini sürdürecek.

@AA değişiklikler: Perspektif

İngiltere’de Muhafazakar Parti yönetimi ile Başbakanlık konutu “10 Numara”‘da bir araya gelen Theresa May, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, 7 Haziran’da parti liderliğini bırakacağını ilan etti.

“Brexit’i hayata geçirememiş olmak benim için derin bir pişmanlıktır ve öyle kalacaktır.” ifadesini kullanan May, yeni parti lideri seçilene kadar başbakanlığı sürdüreceğini kaydetti. Yaklaşık 3 yıldır başbakanlık görevini yürüten May, istifasını duyurduğu konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı. May, detaylarını hafta başında açıkladığı yeni Brexit anlaşması paketi nedeniyle kabinesinin ve milletvekillerinin tepkisini çekmişti.

May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda daha önce üç kez reddedilmişti. Theresa May’in liderliğindeki partinin, ülkede dün yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük yenilgi alması bekleniyor. May ile bugün görüşen parti yönetiminin, İngiliz siyasetçiyi istifaya zorladığı belirtiliyor.

Yeniden Referandum Çağrısı

Siyaset ve iş dünyası, May’in 7 Haziran’da partisinin liderliğinden istifa etme ve yeni lider seçilince de başbakanlığı bırakma kararını değerlendirdi. İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, May’in istifasının, “Muhafazakar partinin yarattığı Brexit karmaşasını çözmeyeceğini” kaydederek, “Sadece konuyu insanların önüne yeniden getirmek bunu yapabilir.” ifadesini kullandı.

Mevcut şartlar göz önüne alındığında, bir başka Muhafazakar Parti üyesinin seçime gidilmeden başbakanlık koltuğuna oturmasının çok yanlış olacağını savunan Sturgeon, “Daha da koyu bir Brexit’çinin başbakan olma ve anlaşmasız ayrılıkla tehdit tehdit etme olasılığı oldukça endişe verici.” değerlendirmesinde bulundu.

Erken Seçim Çağrısı 

Ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, May’in istifa etmekte haklı olduğunu savunarak, “Muhafazakar Parti, ülkeyi Brexit konusunda tamamen başarısızlığa uğrattı ve insanların yaşamlarını iyileştiremedi ya da en acil ihtiyaçlarıyla başa çıkamadı.” dedi. Muhafazakarların ülkenin karşı karşıya kaldığı diğer büyük sorunlar konusunda bir çözüm sunmadığını iddia eden Corbyn, “Ülkenin ihtiyacı olan son şey; haftalarca sürecek Muhafazakarların çekişmesini takiben başka bir seçilmemiş Başbakan. Yeni Muhafazakar Parti lideri kim olursa olsun, ülkemizin geleceğine hemen genel seçim yoluyla halkın karar vermesini sağlamalı.” yorumunu yaptı.

Adı başbakan adayları arasında geçen eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, May’in açıklamasını çok değerli bulduğunu belirterek, “Şimdi onun çağrılarını yerine getirme zamanı. Bir araya gelip Brexit’i gerçekleştirmeliyiz.” ifadesini kullandı.

“İngiltere, AB’den Anlaşmasız Ayrılmamalı”

İngiliz Ticaret Odaları Başkanı Adam Marshall, iş dünyasının başbakanlıktaki bir değişimin kısa sürede sonuçlanmasını istediğini dile getirerek, “İngiltere, zaten Brexit konusundaki savaşta siyasi sistemin bedelini ödüyor. İş yapmak için harika bir yer olduğumuza dair itibarımız zarar görmüş durumda.” dedi.

İngiliz Endüstrisi Konfederasyonu Direktörü Carolyn Fairbairn, May’in ekonomiyi koruyan bir Brexit anlaşması yapmak için çok çaba gösterdiğini dile getirerek, “İş dünyasının saygısını kazanarak görevinden ayrılıyor. Ancak istifası değişim için bir katalizör olmalı. İngiltere AB’den anlaşmasız ayrılmamalı.” diye konuştu.

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney de AB’nin yeni bir başbakana May’e sunulanlardan daha iyi ya da farklı bir teklif sunacağını sanmadığını belirterek, “Yeni bir başbakanın daha sert bir müzakereci olacağı ve İngiltere için daha iyi bir anlaşma sağlayacağı fikri? AB’nin işleyiş şekli bu değil.” dedi.

AB’nin Pozisyonunda Değişikliğe Yol Açmayacak 

Avrupa Birliği (AB), May’in 7 Haziran’da istifa etme kararının, AB’nin Brexit’e ilişkin pozisyonunda değişikliğe yol açmayacağını bildirdi. AB Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in, May’in istifa açıklamasını “memnuniyetle” izlemediğini ifade etti.

Juncker’in May ile çalışmaktan mutlu olduğunu ve kendisini takdir ettiğini belirten Andreeva, “(Juncker) Yeni başbakana da aynı ölçüde saygı gösterecek ve çalışma ilişkisi geliştirecektir.” diye konuştu. Andreeva, May’in istifasının AB’nin Brexit’e yaklaşımını değiştirmediğine işaret ederek, “Ayrılık anlaşmasına ilişkin pozisyonumuzda bir değişiklik bulunmuyor.” dedi.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler