Almanya Steinmeier’dan Ramazan Bayramı Mesajı: “Dışlanmaya Sabır Göstermeyeceğiz”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, ülkedeki Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, "Ramazan ve orucun Almanya'daki ortak yaşamın bir parçası olmasından mutluluk duyuyorum." dedi.

admin 4 Haziran 2019

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, ülkedeki Müslümanların Ramazan Bayramı‘nı kutladı. Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan Steinmeier, şunları kaydetti: “Size güvence veriyorum. Nefrete ve dışlanmalara karşı ve özellikle Müslüman göçmenlerin şüpheli gibi gösterilmelerine karşı sabır göstermeyeceğiz. Bu konuda kararlıyım. Anayasa din özgürlüğünü garanti eder ve orada hiç kimsenin inancından dolayı ayrımcılığa ve dışlanmaya uğratılamayacağı sağlam şekilde yazılıdır. Kimin neye inandığı veya inanmadığı ya da başörtüsü, haç, kipa taktığının önemi yoktur.”

“Hepimiz Merhametli Bir Tanrı’ya Olan İnancı Paylaşıyoruz”

Steinmeier, oruç, dua ve tefekkürle geçen bir ayın insanları birleştirdiğini vurgulayarak, “Farklı dinlerden olanlar, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler, hepimiz merhametli bir Tanrı’ya olan inancı paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ramazan ve orucun Almanya’daki ortak yaşamın parçası olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Steinmeier, “Farklı inançlara rağmen komşuların birbirlerini ortak iftarlara davet etmelerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Özellikle toleransımızın, değerlerimizin ve birlikte yaşamın kurallarının sorgulandığı bir dönemde barış içinde birlikte yaşam, tolerans için bu davetler çok önemli bir sinyal.” değerlendirmesinde bulundu.

Steinmeier, bayramın yaşanılan inançla saygıyla ve sevinçle karşılanmasını isteyerek, Müslümanların bayramını kutladı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |