Fransa Kurşunlara Hedef Olan İmam Konuştu: “Biz Asla Nefrete Nefretle Karşılık Vermiyoruz”

Fransa'da cami önünde silahlı saldıya uğrayan imam Rachid El Jay, tedavi gördüğü hastaneden yaptığı açıklamada, Müslümanların nefrete nefret ile karşılık vermeyeceklerini söyledi.

admin 3 Temmuz 2019

Fransa’nın batısında bulunan Brest kentinde, geçen hafta cami önünde saldırıya uğrayan cami imamı Rachid El Jay tedavi gördüğü hastaneden videolu mesaj gönderdi. Genç imam, Müslüman olan ya da olmayan tüm Fransızlara hitaben yaptığı konuşmada, ilk yardım ekipleri, polis, kendisine ilk müdahalede bulunan cami yanındaki eczacı ve mahalle gençlerine teşekkür etti. 

Rachid El Jay, saldırının aydınlatılması ile ilgili güvenlik güçleri ve adalete güvenmek gerektiğine de dikkat çekti. EL Jay, “Biz asla nefrete nefret ile değil, bilgelik, sükunet ve zekamızla karşılık veriyoruz.”ifadelerini kullandı.

Öte yandan olayla ilgili soruşturma başlatan Brest Savcılığı, saldırının bir terör eylemi olmadığını açıkladı.

Saldırıdan Sonra İntihar Etmişti

Fransa‘da dün 16 sularında meydana gelen olayda, Pontanezen Camisi’nin önünde, Youtube’da 800 bine yakın takipçisi bulunan cami imamı Rachid El Jay ve cemaatten bir kişi silahlı saldırının hedefi olmuştu. Rachid El Jay ikisi sırt bölgesi ikisi ise bacaklarına isabet eden 4 kurşunla yaralanmış, saldırıda cemaatten bir kişinin de bacaklarından vurulduğu bildirilmişti. Yaralılar hastanede tedavi altına alındı.

Saldırganın daha sonra olay yerine yakın bir bölgede intihar ettiği belirtilmişti. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |