'Almanya'

Almanya’da “Polis Şiddeti” Tartışması: Binlerce Saldırı Kamuoyundan Gizlenmiş

Almanya’da, yılda en az 12 bin polis şiddeti gerçekleşirken bunun sadece 2 binin kamuoyuna yansıdığı ortaya çıktı.

admin 29 Temmuz 2019
Fotoğraf: Shutterstock.com

Almanya’da Bochum Ruhr- Üniversitesi’nin araştırmasına göre ülkede polis saldırıları, kamuoyuna yansıyan rakamların çok üzerinde. Araştırmayı yapan kriminolog Tobias Singelnstein, yılda 12 bin polis şiddeti gerçekleştiğini ancak bunların 2 bininin savcılar tarafından takibe alınmasıyla duyulduğunu belirtti. Bu suçların nadiren cezalandırıldığını ifade eden Singelnstein, olayların yüzde 2’sinin mahkeme önüne çıktığını ve sadece yüzde 1 olayda ceza verildiğini kaydetti. Singelnstein, olayların aydınlatılmasının düşük olmasından polise ile ilişkilere zarar vermek istemeyen savcıların sorumlu olduğunu vurguladı.

Singelnstein, “An itibariyle elimizde olan bulgulara göre karanlık alanın, istatistiklerde görmüş olduğumuz açık alana göre beş kat fazla olduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı. Tobias Singelnstein, araştırmanın nihai sonuçlarının bu yıl eylül ayında kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu. Araştırmanın temel amacının da farklı insan gruplarının hangi derecede polis şiddetine maruz kaldığını ve hangi durumlarda insanların polise şikâyette bulunduğunu ortaya çıkarmak olduğunu belirtti. 

 Frankfurt’ta Polis Şiddeti

Frankfurt’taki disko Gibson’da dün akşam çıkan kavgaya müdahale eden polislerin bir kadının saçlarından çekmesi, diğer kişilere de biber gazı sıkması polis şiddetinin Almanya’da tekrar gündeme gelmesine neden oldu. Olayın görüntülerinin sosyal medyada yayılması sonucu polislerin müdahalesi büyük tepki çekti.

Frankfurt polisi yaptığı açıklamada, olayla ilgili görüntüleri ciddiye aldıklarını ancak kavgaya karışan kişilerin polise agresif tavırlar sergilediklerini ve polise saldırıda bulundukları ifade edildi. Açıklamada, olayla ilgili görüntülerde sadece polisin müdahalesinin yer aldığı ancak polise saldıranların bulunmadığı belirtilerek, konuya ilişkin objektif olunması gerektiği kaydedildi.(ala,AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler