Almanya Alman Güvenlik Birimleri Uyardı: “Aşırı Sağcı Teröre” Dikkat!

Federal Kriminal Dairesi Başkanı Holger Münch, aşırı sağ tehlikesinin sadece Almanya'da değil Avrupa genelinde arttığını söyledi.

admin 26 Temmuz 2019

Alman güvenlik birimleri, aşırı sağcı teröre karşı uyarıda bulundu. Spiegel dergisindeki habere göre, Federal Kriminal Dairesi Başkanı Holger Münch ve Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, Kassel Valisi Walter Lübcke’nin aşırı sağcı birisi tarafından öldürülmesine ilişkin basına kapalı düzenlenen Federal Meclis İçişleri Komisyonu’ndaki toplantıda, aşırı sağ terör tehlikesinin arttığına dikkati çekti. Münch, toplantıdaki açıklamasında, aşırı sağcı çevrelerde terör gruplarının oluşabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

“Aşı Sağ Tehlikesi Avrupa’da Arttı”

“Aşırı sağ tehlikesi sadece Almanya‘da değil Avrupa genelinde arttı.” diyen Münch, bu konuda acil harekete geçmek gerektiğinin altını çizdi. Haldenwang da aşırı sağcıların internetten yaptıkları nefret içerikli paylaşımlardan “durumun alevlendirildiğini” ifade etti. Aşırı sağ çevrede yeni bir dinamizm oluştuğunu belirten Haldenwang, bu çevreleri izlemek için daha fazla personele ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Ülkede Aşırı Sağcı Saldırılarda Artış Görüldü

Almanya‘da son dönemde aşırı sağcı saldırılarda artış görüldü. Geçen hafta Frankfurt kenti yakınlarındaki Waechtersbach beldesinde aşırı sağcı kişi, bir Eritreli’ye yönelik silahla saldırıda bulunduktan sonra intihar etmişti. Daha önce de Kassel Valisi Walter Lübcke aşırı sağcı birisi tarafından öldürülmüştü.

Son 2 hafta da aşırı sağcılar tarafından camilere yönelik saldırılar gerçekleştirilmiş ve bomba ihbarları yapılmıştı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar