Belçika Belçika’da “Müslümanlar da Orduda Görev Yapabilir mi?” Sorusu Tepki Çekti

Belçika’da Silahlı Kuvvetler'in sosyal medya hesaplarından yayınlanan bir videoda, "Bir Müslüman olarak, orduda görev alabilir miyim?" şeklindeki bir sorunun işlenmesi tepki çekti.

admin 2 Ağustos 2019

Belçika Silahlı Kuvvetleri, son dönemde orduda işe alımlar ile ilgili insanlan merak ettiği sorulara, sosyal medya hesaplarından yayınlanan videolar ile cevap verdi. Videolarda, “Yurtdışı görevini reddedebilir miyim?”, “Ordudaki tüm görevler kadınlara da açık mı?”, “Oruda çalışırken sosyal hayatıma da devam edebilir miyim?” gibi sorulara cevaplar verildiği görülürken, Müslümanlar ile ilgili sorulan bir soru ise tepkilere neden oldu.

“Bir Müslüman Olarak Orduda Görev Alabilir miyim?”

Silahlı Kuvvetler’in resmi sosyal medya hesaplarından yayınlanan videoda, “Bir Müslüman olarak orduda görev alabilir miyim?” konusu işlendi. Diğer dinlerin aksine sadece Müslümanlar ile ilgili böyle bir sorunun sorulmuş olması ise ülkede yaşayan Müslümanların tepkisini çekti. Yapılan yorumlarda Silahlı Kuvvetler’in sadece Müslümanları hedef alan bu tarz bir soruyu gündeme getirmesinin ayrımcılık olduğu belirtildi.

Dosya: "Ayrımcılıkla Mücadele"

Belçika'da Ayrımcılığa Uğrayan Biri Ne Yapmalı?

1 Haziran 2018

Ordudan Açıklama: Kapımız Herkese Açık

Kısa sürede artan tepkiler sonrası Belçika Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan basın açıklamasında, sorunun sadece Müslümanları kapsadığına dikkat çekildi. Ancak buradaki amacın hangi inanca sahip olursa olsun ordunun kapılarının herkese açık olduğunu göstermek olduğu savunuldu. Açıklamada, amaçlarının bir dini ya da bir topluluğu hedef almak olmadığına da vurgu yapıldı.(fk) 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |