Belçika Belçika’da Hükümetten Kadro Onayı: 18 Vaize İstihdam Edilecek

Belçika İslam temsil kurumu Executif ’in uzun süredir hükümetle sürdürdüğü vaize alımı ile ilgili görüşmeler olumlu sonuçlandı. Hükümet, devlet tarafından tanınan 90 camide görevlendirilmek üzere 18 vaize ve 4 danışman kadrosu açtı.

admin 22 Ağustos 2019

Belçika’da hükümet, devlet tarafından tanınan 90 camide görevlendirilmek üzere 18 vaize ve 4 danışmanın istihdam edilmesine onay verdi. Yeni kadrolar için 780 bin avro bütçe ayrılırken bu kişilerin maaşlarının tamamı Belçika devleti tarafından ödenecek.

Konu ile ilgili Perspektif’e konuşan Belçika’daki Müslüman toplumunu temsil eden ve hükümetle toplum adına ilişkileri yürüten Belçika İslam temsil kurulu Executif‘in Başkanı Mehmet Üstün, devletin kendilerine ilk kez 18 kişilik kadın din görevlisi kadrosu verdiğini söyledi. Bu kişilerin seçilip görevlendirilmesinin tamamen Executif tarafından gerçekleştirileceğini belirtti. Süreç ile ilgili de bilgi veren Üstün, eylül ayında şartların belirlenip gerekli duyuruların yapılacağını, ekim ayından itibaren de mülakat sonrası alımların gerçekleştirileceğini bildirdi. Bu kişilerin, Fas, Türk ve ülkede yaşayan diğer Müslüman azınlık kökenlilerden seçilmesinin beklendiğini dile getirdi. 

Belçika Kamuoyunda Olumlu Karşılandı

Mehmet Üstün, Belçika kamuoyunda da kadın din görevlisi kadrosu açılmasının olumlu karşılandığını belirterek bunun sevindirici bir durum olduğunu dile getirdi.

Öte yandan devletten taleplerinin de devam ettiğini kaydeden Üstün, ülkedeki tüm camilerin resmi olarak tanınmasını beklediklerini aktardı. Flaman bölgesinde camilerin tanınma sürecinin durdurulduğunu dile getirdi. Ayrıca imamların eğitimi ile ilgili de hükümetten bütçe taleplerinin olduğunu aktardı.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |