'Fransa'

Fransa’da Hükümetin Emeklilik Reformu Protesto Edildi

Fransa'da avukatlar, vergi dairesi ve maliye çalışanları, pilotlar, hostesler, hemşireler ve doktorlar, hükümetin emeklilik yasasında yapmayı öngördüğü değişiklikleri ülke genelinde protesto etti.

17 Eylül 2019 admin
@Shutterstock değişiklikler Perspektif

Fransa‘da hükümetin emeklilik yasasında yapmayı öngördüğü değişiklikler ülkenin çeşitli kentlerinde protesto edildi.

Ülkenin Paris, Toulouse, Bordeaux ve Lille gibi kentlerinde, avukatlar, vergi dairesi ve maliye çalışanları, pilotlar, hostesler, hemşireler ve doktorlar, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve onlara tanınan ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören ve birçok sektörü olumsuz etkilemesi beklenen reforma tepki gösterdi. Avukatların bugün yapılması planlanan duruşmalara katılmadığı ve herhangi bir işlem yapmadıkları belirtildi.

Yasanın Gelecek Yıl Meclis Gündemine Gelmesi Gündemde

Cuma günü de Paris ve çevresindeki toplu taşıma ağı kuruluşu RATP’nin çalışanları greve gitmişti. Başkentte grev nedeniyle toplu ulaşım felç olmuştu.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, geçen hafta yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar ülke genelinde emeklilik yasası değişikliğine ilişkin müzakere toplantılarının düzenleneceğini belirtmişti. Philippe, emeklilik yasası değişikliğini gelecek yıl mecliste oylamayı planladıklarını söylemişti. (AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler