Fransa Le Pen’den Çağrı: Başörtüsü Kamusal Alanda Yasaklansın

Fransa'da aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen, başörtüsünün "laikliğe karşı bur suç" teşkil ettiğini iddia ederek kamusal alanda yasaklanması gerektiğini söyledi.

admin 25 Ekim 2019

Fransa‘da aşırı sağ parti Ulusal Birliktelik (RN) lideri Marine Le Pen, başörtüsünü tüm kamusal alanda yasaklamasını istedi. LCI Televizyonu’nda yaptığı açıklamada aşırı sağ lider, “Ben başörtüsünün tüm kamusal alanda yasaklanmasını sitiyorum.” ifadelerini kullandı. Aşırı sağ siyasetçi, yasağın kipayı da kapsayacağını belirterek, “Bizim Yahudi vatandaşlarımızın kipası ile ilgili hiçbir problemiz yok, ancak onlardan da bu fedakarlığı isteyeceğiz.” dedi.

“Başörtüsü Lakikliğe Karşı Bir Suç”

Başörtüsünün kamusal alanda takılmasının laikliğe karşı bir suç olduğunu savunan Le Pen, laiklik ilkeleri adına başörtüsünün kamusal alanda yasaklanması gerektiğini ileri sürdü. Öte yandan Le Pen, bununla ilgili çıkarılacak yasanın hukuki sorunları olacağı yönündeki eleştirilere de 2004 yılında okullarda başörtüsünü yasaklayan yasağı gösterdi. Hiçbir hukuki olarak sorun teşkil etmediğine dikkat çekti.

Ancak hukukçular, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9’uncu maddesi ile garanti altına alınan “inanç hürriyetine” aykırı olarak çıkarılacak bu tarz bir yasanın, hukuki olarak karşılığının olmayacağını belirtiyor.

Fransa’da başörtülü Fatima E.’nin ekim ayının başında kendi çocuğunun da arasında bulunduğu öğrenci gurubuyla ziyaret ettiği bölge meclisinde aşırı sağcı üyelerin sözlü saldırısına maruz kalması yeniden başörtüsü tartışmalarını alevlendirmişti. Bir grup akademisyen ve sanatçı tarafından kaleme alınan bildiride de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, “İslamofobik saldırılara yönelik tavır al” çağrısı yapılmıştı.

Eğitim Bakanı Yasağı Destekledi, Hükümet Sözcüsü Karşı Çıktı

Başörtüsü tartışamaları hükümeti de bölmüş, Fansa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, başörtüsünün toplumda istenmediğini savunarak okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasının yasaklanmasını istemişti. Hükümet sözcüsü ve Bakan olan Sibeth Ndiaye ise Blanquer ile aynı fikirde olmadığını belirterek, okul gezilerine başörtülü annelerin katılmasını olumlu bulduğunu açıklamıştı.(fk) 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |