Cami Saldırısı “Bu Saldırı Fransa’da Haftalardır Devam Eden İslam Düşmanı Tartışmaların Bir Neticesi”

İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün Fransa'da bir camiyi hedef alan saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu saldırı Fransa’da haftalardır devam eden İslam düşmanı tartışmaların bir neticesidir." dedi.

admin 30 Ekim 2019

Fransa’nın Bayonne kentinde cami önünde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili konuşam İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, “Bu saldırı Fransa’da haftalardır devam eden İslam düşmanı tartışmaların bir neticesidir.” dedi.

Fransa’nın İspanya sınırına yakın şehrinde Bayonne’de önceki gün bir camiyi hedef alan saldırı ile ilgili basın açıklaması yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, saldırıyı sert şekilde kınadı. Ergün, Bu saldırının Fransa’da haftalardır devam eden İslam düşmanı tartışmaların bir neticesi olduğuna dikkat çekerek, ” Fransa’da siyaset, basın ve sivil toplum bir ayı aşkın süredir Müslümanlar hakkında yersiz ve karalayıcı bir tartışma sürdürmektedir. İslam hakkında yalan ve yanlış bilgiler öne sürülmekte, dinimiz bir tehlike olarak sunulmaktadır. Haftalardır ekilen nefret tohumları bugün kanlı eylemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün siyasilere, basın ve sivil toplum kuruluşu mensuplarına nefret ve kışkırtma dilinin neticelerinin acilen farkına varmaları çağrısında bulunuyoruz. Christchurch ve Halle örneklerinde görüldüğü üzere, bu nefret sözcükleri bir gün fiiliyata dökülmektedir. İslam düşmanlığı ve antisemitizm motivasyonuyla işlenen suçlar artık bambaşka bir seviyeye ulaşmış durumdadır.”dedi.

“Bu Saldırı Hepimize Karşı Yapılmıştır”

Artık nefret ve kışkırtma dilinin nelere sebebiyet verdiğinin idrak etmenin zamanı geldiğine dikkat çeken Ergün, “Bu hastalıklı tutum sadece Müslümanları, Yahudileri veya diğer azınlık gruplarını ilgilendirmemekte, aynı zamanda demokratik anayasal düzenimizi, değerlerimizi ve toplumsal huzurumuzu hedef almaktadır. Yani bu saldırı hepimize karşı yapılmıştır. Fransa’da haftalardır yaşanan utanç verici tartışmalar göz önünde bulundurulduğunda, en başta Fransız siyasetinin bu menfur saldırıyı en net şekilde kınaması, çoğulcu ve çok kültürlü bir toplum için kamuoyuna açık bir sinyal vermesi gerekmektedir.”ifadelerini kullandı.

Fransa’da pazartesi günü Bayonne kentinde meydana gelen olayda 84 yaşındaki bir saldırganın önce camiyi kundaklamaya çalıştığı ve o sırada karşısında gördüğü iki kişiye ateş ettiği ortaya çıkmıştı. Olayda yaralananların hastanede tedavisi devam ediyor. (p)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |