'Cami Saldırısı'

“Bu Saldırı Fransa’da Haftalardır Devam Eden İslam Düşmanı Tartışmaların Bir Neticesi”

İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün Fransa'da bir camiyi hedef alan saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu saldırı Fransa’da haftalardır devam eden İslam düşmanı tartışmaların bir neticesidir." dedi.

Fransa’nın Bayonne kentinde cami önünde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili konuşam İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, “Bu saldırı Fransa’da haftalardır devam eden İslam düşmanı tartışmaların bir neticesidir.” dedi.

Fransa’nın İspanya sınırına yakın şehrinde Bayonne’de önceki gün bir camiyi hedef alan saldırı ile ilgili basın açıklaması yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, saldırıyı sert şekilde kınadı. Ergün, Bu saldırının Fransa’da haftalardır devam eden İslam düşmanı tartışmaların bir neticesi olduğuna dikkat çekerek, ” Fransa’da siyaset, basın ve sivil toplum bir ayı aşkın süredir Müslümanlar hakkında yersiz ve karalayıcı bir tartışma sürdürmektedir. İslam hakkında yalan ve yanlış bilgiler öne sürülmekte, dinimiz bir tehlike olarak sunulmaktadır. Haftalardır ekilen nefret tohumları bugün kanlı eylemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün siyasilere, basın ve sivil toplum kuruluşu mensuplarına nefret ve kışkırtma dilinin neticelerinin acilen farkına varmaları çağrısında bulunuyoruz. Christchurch ve Halle örneklerinde görüldüğü üzere, bu nefret sözcükleri bir gün fiiliyata dökülmektedir. İslam düşmanlığı ve antisemitizm motivasyonuyla işlenen suçlar artık bambaşka bir seviyeye ulaşmış durumdadır.”dedi.

“Bu Saldırı Hepimize Karşı Yapılmıştır”

Artık nefret ve kışkırtma dilinin nelere sebebiyet verdiğinin idrak etmenin zamanı geldiğine dikkat çeken Ergün, “Bu hastalıklı tutum sadece Müslümanları, Yahudileri veya diğer azınlık gruplarını ilgilendirmemekte, aynı zamanda demokratik anayasal düzenimizi, değerlerimizi ve toplumsal huzurumuzu hedef almaktadır. Yani bu saldırı hepimize karşı yapılmıştır. Fransa’da haftalardır yaşanan utanç verici tartışmalar göz önünde bulundurulduğunda, en başta Fransız siyasetinin bu menfur saldırıyı en net şekilde kınaması, çoğulcu ve çok kültürlü bir toplum için kamuoyuna açık bir sinyal vermesi gerekmektedir.”ifadelerini kullandı.

Fransa’da pazartesi günü Bayonne kentinde meydana gelen olayda 84 yaşındaki bir saldırganın önce camiyi kundaklamaya çalıştığı ve o sırada karşısında gördüğü iki kişiye ateş ettiği ortaya çıkmıştı. Olayda yaralananların hastanede tedavisi devam ediyor. (p)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler