Cami Saldırısı Fransa’da Camiye Saldıran Zanlı, “Notre Dame Yangınının İntikamını Almak” İstemiş

Fransa'da camiye saldırıp 2 kişiyi ağır yaralayan 84 yaşında saldırgan, “Müslümanlardan Notre Dame yangınının intikamını almak için” saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

admin 30 Ekim 2019

Fransa’nın İspanya sınırına yakın Bayonne şehrinde bir camiyi hedef alan saldırgan, “Müslümanlardan Notre Dame yangınının intikamını almak için” saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

Savcı Marc Mariee saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, 84 yaşındaki saldırgan Claude Sinke’nin nisan ayında Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangından Müslümanları sorumlu tuttuğunu ve bu yıkımın intikamını almak amacıyla saldırıyı gerçekleştirdiğini söylediğini aktardı. Savcı, 2 kişiyi ağır yaralayan saldırganın caminin en boş anını bulmak için olay yerinde daha önceden keşif yaptığını da duyurdu. Sinke’nin de camiyi yakmaya çalıştığını kabul ettiği bildirildi. Öte yandan savcı, saldırganın psikolojik tedavi gören biri olduğunu da kaydetti.

Paris Terörle Mücadele Savcılığı Müdahil Olmadı

Saldırıda herhangi bir terör bağlantısının bulunmadığı, Paris Terörle Mücadele Savcılığı’nın olaya müdahil olmayacağı açıklandı. Eski bir ordu mensubu olan Sinké’nin 2015 yerel seçimlerinde Marine Le Pen’in liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe’den aday olduğu ortaya çıkmıştı.

Fransa‘nın başkenti Paris’teki Notre Dame Katedrali‘nde nisan ayında çıkan yangının, tarihi yapıdaki restorasyon çalışmaları sırasında çıktığı tespit edilmişti.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |