Irkçılık Fransa’da Senatörden Başörtülü Annelere Çirkin Hakaret: “Halloween Cadıları”

Fransa'da Moselle senatörünün, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin görünür dini simge takmasını yasaklayan yasa tasarısının görüşüldüğü oturumda başörtülü kadınlar için kullandığı ifadeler büyük tepki çekti.

admin 1 Kasım 2019

Fransa‘da senato bu hafta okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin görünür dini simge takmasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti. Tasarı görüşmelerinde Moselle Senatörü Jean-Louis Masson’un başörtülü kadınları hedef alan söylemleri ise büyük tepki çekti.

Moselle Senatörü, oturumda yaptığı konuşmada başörtülü kadınları kastederek okul gezilerinde çocukların etrafının ne idiği belirsiz kişiler tarafından sarıldığını söyledi. Başörtülü kadınlara hakaretlerini daha da ileri taşıyan Masson, “Çocukları okul gezilerinde “Halloween cadıları” gibi kadınlara mı emanet edeceğiz? Bu bir skandal!” ifadelerini kullandı. Bu toplumda yaşayanların bu toplumun kurallarına uyması gerektiğini savunan senatör, bu kuralları kabul etmeyenler için “geldikleri yere dönebilirler” diye konuştu.

“Açıkça Irkçı Nefreti Teşvik Ediyor”

2001’den beri senatörlük yapan ve aşırı sağ görüşlere sahip Ayağa Kalk Fransa Partisi’nin Başkanı Nicolas Dupont-Aignan’a yakın bir isim olan Jean-Louis Masson’un başörtülü kadınlara yönelik sözleri büyük tepki çekti. Senato Başkan Yardımcısı David Assouline, Musson’un sözlerini sert şekilde eleştirdi. Asouline, senatörün kullandığı ifadelerin açıkça hakaret olduğunu ve ırkçı nefreti teşvik ettiğini aktardı. Parlamentonun herkesin düşüncelerini özgürce beyan ettiği bir alan olduğunu dile getiren Assouline, ancak ırkçı söylemin bir suç olduğunu ve parlamentoda yerinin olmadığını vurguladı. 6 Kasım’da toplanacak senatoda da Moseel Senatörü’nün bu ifadelerinden dolayı disiplin kuruluna gönderilmesinin görüşüleceğini duyurdu.

Fransa

Fransa'da Sentodan "Başörtüsü Yasağı"na Onay

30 Ekim 2019

“Müslümanlara Karşı Nefretini Artık Gizlemiyor”

İktidardaki Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi (LREM) Moselle Milletvekili Ludovic Mendes de Jean-Louis Masson için, “Artık Müslüman kökenli Fransız vatandaşlarına yönelik nefretini gizleme ihtiyacı duymuyor.” dedi. Eleştirilerin odağındaki Jean-Louis Masson hakkında dokunulmazlığı nedeniyle hiçbir hukuki işlem ise yapılamayacak.

Başörtülü Kadına Yönelik Tutum Tepki Çekmişti

Fransa’da ekim ayı başında da başörtülü Fatima E.’nin kendi çocuğunun da arasında bulunduğu öğrenci gurubuyla ziyaret ettiği bölge meclisinde aşırı sağcı üyelerin sözlü saldırısına maruz kalması ülkede yeniden başörtüsü tartışmalarını alevlendirmişti. Bir grup akademisyen ve sanatçı tarafından kaleme alınan bildiride de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, “İslamofobik saldırılara yönelik tavır al” çağrısı yapılmıştı.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |