'Türkçe Dersleri Paneli'

“Türkçe Derslerine Katılım Genel Öğrenci Sayısına Göre Yetersiz”

Almanya'daki okullarda Türkçe dersi eğitiminin verilmeye başlanmasının 50. yılı münasebetiyle Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğunda panel düzenlendi.

Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ile Türk Veli Dernekleri Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği “50. Yılda Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaletinde Türkçe Derslerinin Tarihsel Süreci ve Gelecek Perspektifi” temalı panelde, Türkçe derslerine devam eden öğrenci sayısının arttırılması gerektiği vurgulandı.

Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaaslan, Almanya’da yaşayan vatandaşların en önemli meseleleri arasında eğitim konusunun geldiğini söyledi. Karaarslan, “Bu toplantıya panelist olarak katılan değerli alan uzmanları, bu konuda önemli tespitlerde ve öngörülerde bulunarak KRV eyaletinde Türkçe dersleri için ortak bir gelecek perspektifi oluşturma konusunda hepimize yol gösterecekleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Türk toplumunun en temel ortak paydası olan bu en önemli meselemizin çözümü hususunda, birlik içinde konuya ve sürece odaklandığımız takdirde, en iyi sonucu alacağımıza inanıyorum.” dedi.

Türkçe Derslerine Katılım Genel Öğrenci Sayısına Göre Yetersiz

Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan ise KRV eyaletinde halen yaklaşık 50 bin öğrencinin Türkçe derslerine devam ettiğini belirterek, bu sayının genel öğrenci sayısına bakıldığında yeterli olmadığını vurguladı. Tüm tarafların katılımıyla yapılacak eşgüdümlü bir çalışmayla bu sayının yukarı taşınabileceğine dikkati çeken Özdoğan, “Görev bölgemizde yaptığımız aktif bir çalışmayla Türkçe derslerine kayıt sayılarında gözle görülür bir artış sağlandı. Duisburg’un iki köklü lisesinde ilk defa Türkçe dersleri verilmeye başlandı. Duisburg’daki bu başarılı sonuç aktif olarak çalışacak bağımsız veli derneklerinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.” ifadelerini kullandı.

“Sosyal Medya, Dijital Platformlar Daha Etkin Bir Biçimde Kullanılmalı”

Almanya’daki Türkçe eğitiminde çağa uygun araçların daha yaygın kullanılmasının önemini aktaran Özdoğan, “Türkçe için bu güne kadar verilen bireysel mücadeleler çok değerli. Ancak şu da bir gerçek ki, toplumun bu önemli meselesini sürekli toplumun gündeminde tutacak daha etkili ve sürdürülebilir modern araçlara ihtiyacımız var. Teknolojiden daha çok yararlanarak sosyal medya, dijital platformlar ve çağa uygun araçlar geliştirmeli ve daha etkin bir biçimde kullanılmalı.” şeklinde konuştu.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler