Amerika ABD’de Son Yerel Seçimde 26 Müslüman Aday Sandıktan Zaferle Çıktı

ABD'nin bazı eyaletlerinde yapılan yerel seçimde 26 Müslüman aday sandıktan zaferle çıktı. Amerika İslam İlişkileri Konseyi Direktörü Awad, ABD'deki seçim sonuçlarının Amerikalı Müslümanların siyasi alanda mesafe katettiğini gösterdiğini söyledi.

admin 8 Kasım 2019

ABD’nin bazı eyaletlerinde salı günü yapılan yerel seçimde, 26 Müslüman adayın sandıktan zaferle çıktığı belirtildi.

Müslüman sivil hakları savunucusu Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD’deki Müslüman toplumu siyasete teşvik için faaliyet gösteren Jetpac ve MPower adlı sivil toplum örgütleriyle, ülkede 2019’da çeşitli seçimlere katılan Müslüman adaylarla ilgili verileri içeren bir rapor yayımladı.

Raporda, 2019’da yerel ve eyalet düzeyinde 81 Müslümanın çeşitli seçimlere aday olduğu, bunlardan 34’ünün seçildiği kaydedildi. Bu 34 kişiden 26’sının salı günkü yerel seçimde, çoğu şehir meclisi gibi yerel pozisyonlara seçildiği aktarıldı.

“Müslümanlar Siyasi Alanda Mesafe Katettiler”

CAIR Direktörü Nihad Awad, yaptığı açıklamada, seçilen Müslüman adayları tebrik ederek, “Bu seçim zaferleri, Amerikalı Müslümanların siyasi alanda mesafe katettiklerini ve kamu hizmetine bağlı olduklarını açıkça gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Jetpac Başkanı Mohammed Missouri de Müslüman karşıtlığını arttığı bir dönemde kenarda kalmanın topluma yönelik tehdidi daha da tırmandıracağına işaret ederek, temsili demokrasinin toplumu daha da güçlendireceğine vurgu yaptı.

“Bu Dalgayı 2020’de de Sürdürmeyi Bekliyoruz”

“İslamofobinin arttığı bir zamanda Müslüman Amerikalılar ne yapar? Seçime girer ve kazanır.” ifadesini kullanan MPower Direktörü Linda Sarsour, “Müslüman Amerikalılar daha önce görülmemiş şekilde demokratik sürece katılıyorlar. Demokrasimizi korumak için bu dalgayı 2020’de de sürdürmeyi bekliyoruz.” dedi.

CAIR, Jetpac ve MPower’in son yıllarda çeşitli seçimlere giren 500’den fazla Müslüman adayın güncel veri tabanını elinde tuttuğu, buna göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve geldiği kasım 2016’dan bu yana ülke çapında 365 Müslümanın seçimlere aday olduğu bilgisi paylaşıldı. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |