Birleşik Krallık İngiltere’de Seçimler Öncesi İşçi Partisi Antisemitizm, Muhafazakar Parti İslamofobiyle Suçlandı

İngiltere'de 12 Aralık'ta yapılacak seçimler öncesi ülkede yaşayan Yahudiler İşçi Partisi'ni Antisemitizmle suçlarken Müslümanlar da Muhafazakar Parti'nin İslam düşmanlığı yaptığını duyurdu.

admin 27 Kasım 2019

İngiltere‘de 12 Aralık seçimleri öncesi Yahudiler, İşçi Partisi’ni antisemitizmle Müslümanlar da Muhafazakar Parti’yi İslamofobiyle yeterince mücadele etmemekle suçladı.  İngiltere ve Kuzey İrlanda Birleşik Sinagogu Hahambaşı Ephraim Mirvis, Times gazetesinde yayımlanan yazısında, İşçi Partisi yönetiminin parti içinde antisemitizmle mücadele ettiği iddiasının uydurma olduğunu öne sürdü.  Gelinen noktanın parti liderliğinin başarısızlığı olduğunu savunan Mirvis, “Yukarının onayıyla yeni bir zehir İşçi Partisi’nde kök saldı.” diye yazdı. Mirvis, İşçi Partisi’ne oy vermeme çağrısı yapmasa da Yahudilerden vicdanlarına göre hareket etmelerini istedi.

“Müslümanlar da İslamofobi Tehdidiyle Karşı Karşıya Kaldı”

Hahambaşının ardından Britanya Müslüman Konseyi’nden (MCB) de açıklama yapıldı. Açıklamada, Mirvis’in sözlerine atıfta bulunularak, hangi partiden gelirse gelsin ırkçılığın kabul edilemez olduğu ve bu konuyla yeteri kadar mücadele edilmediği kaydedildi. Müslümanların da İslamofobi tehdidiyle karşı karşıya kaldığı ifade edilen açıklamada, “Bu, özellikle İslamofobiye inkar, ret ve hileyle yaklaşan Muhafazakar Parti’de akut bir meseledir. Muhafazakar Parti’nin İslamofobiye hoşgörülü yaklaştığı, toplumda artmasına izin verdiği ve bu tür bir ırkçılığın kökünü kazımak için gerekli önlemleri alamadığı birçok Müslüman tarafından çok açık bir şekilde görülmektedir.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Müslümanların da Hahambaşı’nı dinleyeceği ve vicdanlarına göre hareket edecekleri vurgulandı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |