'Almanya'

Almanya’da AfD’nin Yeni Eş Genel Başkanları Meuthen ve Chrupalla Oldu

Almanya'da aşırı sağcı AfD partisinin 10. Genel Kurulu'nda partinin yeni Eş Genel Başkanları Avrupa Parlamentosu Üyesi Jörg Meuthen ve Federal Meclis Üyesi Tino Chrupalla oldu.

2 Aralık 2019 admin
Fotoğraf: Jarretera / Shutterstock.com

Almanya’daki aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin yeni eş genel başkanları Avrupa Parlamentosu (AP) Üyesi Jörg Meuthen ve Federal Meclis (Bundestag) Üyesi Tino Chrupalla oldu.

Braunschweig kentindeki Volkswagen Salonu’nda 10. AfD Genel Kurulu düzenlendi. Yapılan seçimde Meuthen 592 delegenin yüzde 69,18’inin oyunu alarak yeniden eş genel başkan seçildi. Chrupalla da delegelerin yüzde 54,51’inin oyuyla diğer eş genel başkan oldu. Yeniden aday olmayan 78 yaşındaki Alexander Gauland de Chrupalla’yı destekledi.

Aşırı Sağ Karşıtları Protesto Etti

AfD’nin genel kurulu yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti. Genel kurul, aşırı sağ karşıtlarınca Braunschweig kentinde düzenlenen gösteri ile protesto edildi. Yürüyüşü düzenleyen “Aşırı sağa karşı birlik” tarafından yapılan açıklamada, genel kurulun gerçekleştiği Volkswagen Salonu’nun önünden kent merkezine kadar yapılan yürüyüşe yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı belirtildi.

AfD’nin Yükselişi Sürüyor

Almanya’da İslam karşıtı aşırı sağcı “Almanya için Alternatif ” (AfD) partisi kurulduktan sonra girdiği her seçimde oylarını yükseltmeye devam ediyor. Son olarak AfD, eylül ayında Saksonya Eyalet Meclisi seçimlerinde yüzde 27,5’lik oy oranıyla şimdiye kadarki en yüksek oya ulaşmıştı. İlk girdiği seçimde barajı geçemeyen AfD, 2017 genel seçimlerinde oylarını 3 kat artırarak 94 vekil çıkardı. 2013’teki Hessen Eyalet Meclisi seçiminde yüzde 4,1 oy alan AfD aynı eyalette 2018’de oylarını 3 kat artırarak yüzde 13,1’e ulaşmıştı.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler