Almanya Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’den Cami Ziyareti

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile eşi Elke Büdenbender, Münih’te cami ziyaretinde bulundu.

admin 3 Aralık 2019

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier 2005 yılında hizmete açılan Penzberg Camisi‘ni ziyaret etti. Almanya’nın güneyinde Avusturya sınırına yakın bulunan Penzberg İslam Cemaati’ne ait camiye eşi Elke Büdenbender ve Bavyera Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Hermann ile gelen Steinmeier, burada cami din görevlisi ve yönetiminden cami hakkında bilgi aldı.

Steinmeier: İbadet ve Gençlik Eğitiminin Almanca İcra Edilmesi Çok Güzel

Ziyaret ettiği caminin sadece dini olarak değil, sosyal anlamda da cemaate yuva işlevi gördüğünü vurgulayan Steinmeier, “Cemaat üyelerinin sadece dinen değil, aynı zamanda politik olarak da aktif olmaları çok sevindirici bir durum. Diğer taraftan ibadet ve gençlik eğitiminin aynı zamanda Almanca icra edilmesi çok güzel. Caminin mimarisinde olduğu gibi çalışmalarında da şeffaflık gösterilmesi, Müslüman olmayan diğer hemşeriler arasında saygıyla karşılanıyor. Bu gibi cami cemaatlerinin artmasının olumlu olacağı kanısındayım.”ifadelerini kulandı.

Öte yandan basına kapalı şekilde gerçekleştirilen ziyarette Cumhurbaşkanı Steinmeier’e İslam hakkında bilgi verilirken, Münih’in büyük bir camiye ihtiyacı olduğu ve bu konuda kendisinden destek istendiği aktarıldı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |