Başörtüsü Yasağı Belçika’da Mahkemeden Okullarda Başörtüsü Yasağına Onay

Belçika'da temyiz mahkemesi, devlet okullarındaki başörtüsü yasağı ile ilgili asliye mahkemesinin vermiş olduğu kararı iptal ederek başörtüsü yasağının meşru olduğuna karar verdi.

admin 25 Aralık 2019

Belçika’da devlet okullarında yürürlükte olan başörtüsü yasağı ile ilgili temyize taşınan davada mahkeme, başörtüsü yasağının meşru olduğuna karar verdi. Temyiz mahkemesi asliye mahkemesinin kararını iptal ederek devlet okullarında dini sembol yasağının gerekli olduğuna, geçmişte dini sembollerin huzuru bozduğuna ve grup baskısına neden olduğuna hükmetti.

Mahkeme kararında, “Öğrenciler , dini bakış açısı da dahil olmak üzere, kendilerinin ve başkalarının kimlik gelişimleri ile ilgili şahsi görüşlerini oluşturmaları için kişiliklerini özgür bir ortamda geliştirebilmeliler. Üstelik böyle bir eğitim ortamı ebeveynlerin okul seçimi hürriyetini muhafaza edecektir. Devlet okulunu tercih eden ebeveynler böylelikle çocuklarının sosyal baskının  veya dini propagandanın olmadığı tarafsız bir ortamda yetiştirileceğinden emin olabilecekler.” sözlerine yer verdi. Kararda ayrıca tarafsızlığı muhafaza edebilmek için dini sembol yasağının bütün devlet okullarında istisnasız geçerli olması gerektiğinin ve ebeveyn ve öğrencilerin bu konuda geri durmalarının altı çiziliyor.

Eğitim Bakanı’ndan Yasağa Destek

Flaman Bölgesi Eğitim Bakanı Ben Weyts (N-VA) konuyla ilili yaptığı açıklamada mahkeme kararını desteklediğini ve bu mevzunun artık kapanması gerektiğini söyledi. Weyts “dini semboller yeteri kadar tartışmaya yol açtı. Artık bu tartışmanın üstüne bir çizgi çekelim. Bu polemik sadece aşırıcılığı destekleyenlerin işine yarıyor.” dedi.

Başörtüsü yasağı

Belçika'da Okullarda Başörtüsü Yasağının Tarihçesi

1 Nisan 2018

Danıştay Yasağı Meşru Bulmamıştı

Devlet okullarındaki başörtüsü yasağını destekleyici bir karar Belçika’da ilk defa verildi. Bundan önce başörtüsü yasağını da kapsayan dini sembol yasağının iptaline yönelik Danıştay’a defaatle başvurulmuş ve Danıştay Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki din hürriyeti ilkesinden yola çıkarak başörtüsü yasağının meşru olmadığına, davacı öğrencilerin başörtüsünü örtebileceğine karar vermişti.

Davacı öğrencilerin avukatlığını yapan Kurt Willems temyiz mahkemesinin Danıştay’ın köklü kararının tersine bir karar vermesinin şaşırtıcı olduğunu açıkladı. Willems gerekli araştırmaları yapıp kararın yüksek mahkemeye taşınıp taşınmayacağına karar vereceklerini açıkladı.

Belçika’da devlet okullarında (GO!)2013 yılından bu yana yürürlükte olan dini sembol taşıma yasağı bir çok kez yargıya taşınmıştı. Geçtiğimiz sene görülen davada iki farklı okuldan 11 öğrenci dini sembol yasağının iptali için mahkemeye başvurmuştu. Asliye mahkemesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki din hürriyetini göz önünde bulundurarak davacı 11 öğrencinin okulda başörtüsü örtebileceğine karar vermişti. Söz konusu okullar bu kararı temyiz mahkemesine taşımıştı.(nsa)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |