Fransa Fransa İçişleri Bakanı Castaner: “Sadece Polislerin Güç Kullanması Meşrudur”

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, protesto gösterilerinde sadece polislerin güç kullanmasının meşru olduğunu söyledi.

admin 21 Ocak 2020

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, son haftalarda ülkede yapılan eylemlerde yaşanan polis şiddetine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İki gün önce sarı yeleklilerin Paris’te düzenlediği gösteride, polisin yerde yatan eylemciyi dövdüğü olayın aydınlığa kavuşturulması gerektiğini belirten Castaner, görüntülerini izlediği bu olayı “şok edici” olarak nitelendirdi. Castaner, polisin eylemlerde suç işlemesi halinde cezalandırılacağını söyledi. Gösteride yaşanan şiddete tepki gösteren Castaner, “Sadece polislerin güç kullanması meşrudur. Ancak polislerin bunu orantılı şekilde yapmaları gerekir ve her zaman bunu yapıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Sarı yelekliler, cumartesi günü ülke genelinde gösteri düzenlemişti. Paris’teki eylemde polis ile eylemciler arasında arbede yaşanmıştı. Polis biber gazı ve plastik bombayla müdahale ederken, bir polis memurunun yerde yatan göstericiyi darbettiği ve bu kişinin kafası kanlar içinde kaldığına dair görüntüler sosyal medyada yankı uyandırmıştı. Bu olayın üzerine Paris Savcılığı, soruşturma açmıştı.

Polis Şiddeti Tartışılıyor

17 Kasım 2018’de başlayan sarı yeleklilerin gösterileri ve 5 Aralık’tan bu yana Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna karşı farklı günlerde yapılan eylemlerde polisin protestoculara ve gazetecilere uyguladığı şiddet tartışma konusu oluyor.

Son 1 yılda düzenlenen gösterilerde, polis müdahalesi sonucu 1 kişi öldü, 26 kişi gözünü kaybetti, 5 kişinin eli koptu, yaklaşık 500 kişi yaralandı. Ulusal Polis Soruşturma Birimi (IGPN), geçen yıl polisin eylemlerde şiddet uyguladığı şüphesiyle 313 adli soruşturma başlattı. Paris Savcılığı da 9 Ocak’ta Paris’teki eylemde polisin göstericilere uyguladığı şiddet olaylarına ilişkin 3 soruşturma açtı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 14 Ocak’ta yaptığı açıklamada, bazı polislerin kabul edilemez davranışlarda bulunduğunu ancak tüm polislerin eylemcilere şiddet uyguladığını söylemenin doğru olmadığını belirtti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |