'İsveç'

İsveç’te Siyahi Anneye Çocuğunun Yanında Irkçı Taciz

İsveç'in Uppsala kentinde H&M mağazasında 2 çocuğunun yanında ırkçı hakarete uğradığını söyleyen Somali asıllı Kifayo Yosif, mağaza çalışanının kendisinden özür dilemesini istedi.

admin 11 Şubat 2020

İsveç’in Aftonbladet gazetesinin haberine göre, Kifayo Yosif,  Uppsala kentinde H&M mağazasında alışveriş yaparken 6 aylık bebeği ve 2 yaşındaki çocuğunun yanında ırkçı hakarete maruz kaldığını söyledi.

Beğendiği bir elbiseyi denemek için prova odasına gittiğinde yaşlı birinin kendisini ”Muz geliyor.” diyerek maymuna benzettiğini anlatan Yosif, ”Mağaza çalışanı da bu çirkin hakarete gülerek beni küçük düşürdü. Kendimi çocukların yanında inanılmaz derecede onuru kırılmış ve üzgün hissettim.” dedi. Rengini kendinin seçmediğine işaret eden Yosif, ”İnsanlar seçme hakkı olmadığı bir durumdan dolayı nasıl küçük düşürülüp alay ediliyor anlamış değilim. İsveçli olmadığımız halde bu mağazaya yıllık ciddi bir meblağ ödüyoruz. Hala bizi küçük görüyorlar.” diye konuştu.

Yosif, durumu mağaza yetkililerine iletmesine rağmen, ırkçı şakaya gülen çalışanın halen kendisinden özür dilemediğini kaydetti.

Mağazadan Açıklama

H&M İletişim Başkanı Johanna Roos, olayın duyulmasının ardından yaptığı açıklamada, ”Bizim için herkes eşit değerdedir. H&M’de çalışanlar da bu çerçevede herkese saygılı davranmalıdır. Müşterinin anlattıklarını ciddiye alarak yakından ilgileniyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Markanın reklam afişinde, 2 yıl önce, siyah bir çocuğa “ormandaki en havalı maymun” yazan bir tişört giydirmesi tepkilere neden olmuş, H&M ırkçılıkla suçlanmıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler