Almanya Almanya’da Çocuklara Irkçı Kitap Dağıtan AfD’ye Soruşturma

Almanya'da çocuklara dağıttığı kitaplarda ırkçı ifadeler bulunan AfD ile ilgili halkın kin ve düşmanlığa sevk ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

admin 20 Şubat 2020

Yabancı ve İslam karşıtı parti Almanya için Alternatif (AfD) hakkında, çocuklara dağıttığı boyama kitabında ırkçılık yapıldığı ve halkın kin ve düşmanlığa sevk edildiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Krefeld Savcılığı, boyama kitabında, Türk bayrakları sallanan bir düğün konvoyunda aracın içindeki fesli erkeklerin tabanca ile karikatürize edilmesi, yüzme havuzlarını doldurup görgüsüzce davranan Arap mültecilerin resmedilmesi üzerine soruşturma başlattı. Alman medyasında yer alan haberlerde, ‘Boyama için Kuzey Ren-Vestfalya’ adlı kitapçıkların, geçen hafta AfD’lilerin Krefeld’deki bir etkinliğinde dağıtıldığı belirtildi.

AfD Hata Olduğunu Kabul Etti

Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Meclisi basın sözcüsü, AfD’nin hazine yardımlarını yanlış kullanıp kullanmadığını meclisin inceleme kararı aldığını bildirdi.

AfD’den yapılan açıklamada ise eleştirilerin ‘sanat ve hiciv özgürlüğüne saldırı’ olarak görüldüğü ifade edildi. Ancak aşır sağcı partiden daha sonra yapılan açıkalamada bunun bir hata olduğu kabul edildi. Daha önce kitabı savunan Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Meclisi ‘nin AfD’li Milletvekili Markus Wagner da bir hata yaptığını belirterek özür diledi. Kitabın basımının da durdurulacağını açıkladı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |