Hanau Saldırısı Hanau Saldırısı: Failin Ruhsatlı Silahlarının Olduğu Ortaya Çıktı

Almanya’nın Hanau kentinde dün gece düzenlenen ırkçı motifli saldırının faili Tobias R.nin ruhsatlı silahlarının olduğu ortaya çıktı.

admin 20 Şubat 2020

Almanya’nın Hanau kentindeki silahlı saldırı ile ilgili Hessen Eyalet Başkanı Volker Bouffier ve Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth basın açıklaması yaptı. Hessen Eyalet Başkanı Volker Bouffier yaptığı açıklamada, çok farklı spekülasyonların yapıldığını ifade ederken, bunun alışılmadık boyutta bir saldırı olduğunu ifade etti. Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürümesi için çalıştıklarını da ifade eden Beuth, “Herkes çok üzgün durumda. Bugün yas tutulması gereken korkunç bir gün. Hessen’de yaşayan herkesin düşüncelerinin, Hanau’da hayatını kaybedenlerin ve onların yakınlarının yanında olmasını istiyorum. Onlarla birlikte olduğumuzu göstermemiz zor saatlerinde onlara bir teselli olacaktır.” diye kaydetti.

Hanau’nun Ardından

Almanya’nın Aşırı Sağ Bilançosu: Saldırılar, Suikast Planları ve Kan Gölü

20 Şubat 2020

“Soruşturma Çok Kapsamlı Bir Şekilde Sürdürülüyor”

Peter Beuth ise Hanau’da farklı yerlere düzenlenen saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken, soruşturmanın çok kapsamlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. Beuth, “Olayı devralan federal başsavcılık saldırıyı terör saldırısı olarak derecelendirdi ve soruşturma bu düzlemde yürütülüyor. Şimdiye kadarki araştırmalarımız bunun yabancı düşmanı bir saldırı olduğunu gösteriyor.” dedi. Saldırganın ayrıca atıcılık sporuyla ilgilendiğini ve ruhsatlı silahlarının olduğunu sözlerine ekledi. Beuth son olarak “Soruşturmanın henüz başındayız, herkesten anlayış bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hessen Eyalet Parlamentosu’nun bugünkü oturumunun da saldırı nedeniyle iptal edildiği açıklandı. Ayrıca Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in, olay yerinde incelemelerde bulunmak üzere Hanau’ya gitti.(p)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar