Hanau Saldırısı Hanau Yabancılar Meclisi Başkanı: “Artık Aşırı Sağa Karşı Gerekli Adımlar Atılsın”

Hanau'da 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili Perspektif'e konuşan Hanau Yabancılar Meclisi Başkanı Selma Yılmaz-İlkhan bunun Almanya ve Avrupaya ders olması gerektiğini söyledi.

Ferhan Köseoğlu 20 Şubat 2020

Almanya’nın Hanau şehrinde iki nargile kafeye düzenlenen ve soruşturma kaynaklarını ırkçı motifli olabileceği üzerinde durdukları silahlı saldırının yankıları sürüyor.

Aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişinin hayatını kaybetti sadırı ile ilgili Perspektif’e konuşan Hanau Yabancılar Meclisi Başkanı Selma Yılmaz-İlkhan, şehir olarak şok içerisinde olduklarını söyledi. Şehirde uzun zamandır giderek artan ırkçılığın işaretlerini Yabancılar Meclisi olarak da farkettiklerin belirten Yılmaz-İlkhan, “Hanau genel itibariyle yabancıların yoğun yaşadığı bir şehir. Sokakta bazı havaları sezmeye başlamıştık. Bunu da yetkililere bildirmiştik. Ayrıca eyalet seçimlerinde AfD’nin fazla oy alması, aşırı sağ partinin yükselişe geçmesi gibi bazı işaretleri de aldık. Ama yani bu denli olabileceğini gerçekten beklemiyorduk.” dedi.

“Artık Aşırı Sağa Karşı Gerekli Adımlar Atılsın”

Almanya çapında aşırı sağ motifli bir saldırıda tarihte ilk kez 11 kişi birden hayatını kaybettiğine dikkat çeken Selma Yılmaz-İlkhan “Bu işin kesinlikle gerek Yabancılar Meclisi olarak, gerekse siyasi çalışmalarımız açısından peşini bırakmayacağız.“ diye kaydetti.

Hanau’nun Ardından

Almanya’nın Aşırı Sağ Bilançosu: Saldırılar, Suikast Planları ve Kan Gölü

20 Şubat 2020

Yabancılar Dairesi Başkanı Selma Yılmaz-İlkhan sözlerini şöyle sürdürdü : “Hanau olarak bu olay bizi derinden vurdu. Kesinlikle üzerine gidilmesi gereken bir durum. Bazı şeylerin düzelmesini umuyorum. Mesela polisin içerisindeki ırkçıların temizlenmesini bekliyoruz. Yapılan ayrımcılıkların artık kaldırılmasını istiyoruz. Ümidim bu olayın Hanau’a, Hessen’e, Almanya’ya, Avrupa’ya ders olması ve gerekli adımların atılması.“ ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımızı Camiye Götürmeye Korkuyoruz”

Daha önce yaşanan ırkçı saldırılara da dikkat çeken Hanau Yabancılar Meclisi Başkanı, Christchurch ve Halle’de yaşanan saldırılardan sonra irtibata geçtikleri bölgedeki cami yetkililerin kendilerine korktuklarını söylediğini hatırlattı. Yılmaz-İlkhan, “Cuma namazlarına gitmeye korkuyoruz çocuklarımızı hafta sonu camiye götürmeye korkuyoruz.” dediklerini aktardı. Camilere yönelik tehditlerle ilgili de bugün şehirdeki Emniyet Müdürü’nün de katılacağı camilerle ortak bir toplantı düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |