Hanau Saldırısı Almanya İçişleri Bakanı Seehofer: “Hanau’daki Eylem Irkçı Terör Saldırısıdır”

Hanau'da 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili konuşan İçişleri Bakanı Horst Seehofer bu eylemin ırkçı bir terör saldırısı olduğunu duyurdu.

admin 21 Şubat 2020

Almanya İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Asayiş Şubesi Başkanı Holger Münch ve Federal Savcı Peter Frank, Hanau’daki terör saldırısıyla ilgili ortak bir basın toplantısı düzenledi. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Hanau’da meydana gelen olayın ırkçı terör saldırısı olduğunu söyledi. Seehofer, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, aşırı sağ, antisemitizm ve ırkçılıktan kaynaklanan tehlikenin büyük olduğunu belirtti.”Hanau’daki eylem ırkçı terör saldırısıdır.” diyen Seehofer, bunun Almanya’da birkaç ay içinde gerçekleşen üçüncü aşırı sağcı terör saldırısı olduğunu anımsattı.

Olayların sonucunda Almanya’da polis varlığını arttıracaklarını vurgulayan Seehofer, “Hassas kurumları daha güçlü izleyeceğiz. Özellikle de camileri. Bu konuda analizler eyaletlerle yapılıyor. Federal Polis Teşkilatı eyaletleri destekleyecek.” şeklinde konuştu. Seehofer, havalimanlarında, tren istasyonlarında ve sınırda polis sayısının artırılacağını ifade etti. Aşırı sağcı, ırkçı ve Yahudi düşmanı fikirlerin toplum için zehir olduğunu vurgulayan Seehofer, ülke, demokrasi ve halk için en büyük tehdidin aşırı sağcı taraftan geldiğini kaydetti.

“Güven Kazanmak İçin Söylenenlerin Yapılması Lazım”

Hanau’daki saldırıdan sonra Türklerle görüştüğünü anlatan Seehofer, “Bana ‘Bize söylediklerinizi yapmanız lazım’ dediler. Burada ilgili insanlara, özellikle kurbanlara yardım edilmesi, aydınlatma, saydamlık gibi konuların söylediğimiz şekilde gerçekleşmesi önemli. Bu, güven kazanmak için en iyi imkan. Çok kez ‘Size güveniyoruz. Sadece bunları yapmak zorundasınız’ sözlerini duydum Türklerden.” şeklinde konuştu.

“Saldırganın Babası Tanıdık”

AfD’nin ülkedeki toplumsal havayı değiştirdiğini belirten Adalet Bakanı Christine Lambrecht ise yeni hazırladığı yasayla bu besleyici zeminin üzerine gideceklerini vurguladı. Federal Savcı Peter Frank ile Federal Asayiş Şubesi Başkanı Holger Münch, 43 yaşındaki ırkçı Tobias R.’nin cep telefonu ile bilgisayar verilerini incelemeye aldıklarını, yurtiçi ve yurtdışındaki bağlantılarını araştırdıklarını açıkladı. Federal Savcı Frank, saldırganın ayrıca arabasının GPS verilerini de değerlendirdiklerini, saldırıyla ilgili 40 tanığın ifadesini aldıklarını söyledi. Frank, saldırganın evinde yazılı belgeler ve teknik aletler ele geçirdiklerini, ırkçı teröristin kasım ayında Federal Savcılığa bilinmeyen bir gizli servis hakkında suç duyurusunda bulunduğunu, babasının da geçmişte güvenlik birimleriyle bağlantı kurduğunu söyledi. Federal Savcı, saldırganın babasının tanık olduğunu vurguladı.

Irkçı Terör Saldırısında 9 Kişi Hayatını Kaybetmişti

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat gece saatlerinde iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında 5 Türk’ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti. Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren ırkçı terörist 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu. Saldırgan Tobias R’nin avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel saldırıyla ilgili “Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır.” açıklamasında bulunmuştu.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |