"Almanya"

Aşırı Sağcıların İşlediği Suçlar Yükselişe Geçti

Almanya’da aşırı sağcılar tarafından işlenen suçlar yeniden artmaya başladı. Buna göre, 2019'da aşırı sağcılar tarafından 20 bin 856 suç işlendi.

20 Mart 2020 admin
Fotoğraf: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü” dolayısıyla Federal Hükûmet aşırı sağcıların işlediği suçlara ilişkin soru önergelerine yanıt verdi. Aşırı sağcıların, ülkede işledikleri suçlara ilişkin sayı 2017’de 20 bin 520 ve 2018’de 20 bin 431 olurken, geçen yıl bu sayı yeniden artarak 20 bin 856 olarak kayıtlara geçti.

Konuya ilişkin nihai raporun gelecek aylarda açıklanacak olmasından dolayı 2019’daki rakamların, daha da yüksek çıkması bekleniyor. Söz konusu suçların önemli bölümü ise “propaganda suçu” olarak kayıtlara geçerken, aşırı sağcılar toplam 972 şiddet eyleminde bulundu.

Müslümanlara Yönelik Saldırılar

Alman hükûmetinin soru önergelerine verdiği yanıta göre, ocak-eylül 2019 döneminde Müslümanlara ve camilere yönelik 597 saldırı düzenledi. Yılın ilk çeyreğinde 188, ikinci çeyreğinde 222 ve üçüncü çeyreğinde ise 187 saldırı kayda geçti. Aynı dönemde, 21 kişi de yaralandı. Dördüncü çeyreğin sayıları ise henüz açıklanmadı.

Müslümanlara yönelik saldırılar kapsamında “adam yaralama”, “hakaret”, “halkı kışkırtma” ve “taciz” gibi suçlar işlenirken, camilere yönelik ise “mala zarar verilmesi”, “bomba tehditleri” ve “duvarlara yazı yazılması” şeklinde saldırılar gerçekleşti.

Hükûmetin kayıtlarına göre, ocak-eylül 2019 döneminde 66 cami saldırıya uğradı. 2018’de ise İslam karşıtı suçların sayısı 840 olmuştu. Müslüman derneklerin temsilcileri, çoğu kişinin şikayette bulunmaması nedeniyle birçok suçun kayda geçmediğine ve gerçek sayıların daha yüksek olabileceğine işaret ediyor.

Sığınmacıları ve Yahudileri Hedef Alan Saldırılar

Almanya İçişleri Bakanlığının verilerine göre, aşırı sağcılar ocak-eylül 2019 döneminde sığınmacılara yönelik 895, sığınmacı yurtlarına karşı da 91 saldırı gerçekleştirdi. Saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu 146 kişi yaralandı.

Almanya’da Yahudi karşıtı saldırılarda da artış oldu. Hükûmetin verilerine göre, 2019’da toplam bin 839 Yahudi düşmanı saldırı gerçekleşti. Bunun, 2001’den sonra kayda geçen “en yüksek sayı” olduğu ifade edildi. 2019 yılı içerisindeki antisemitizm saldırılarında 72 şiddet olayı yaşanırken, 35 kişi yaralandı, 2 kişi de öldü. 2018’de ise bin 799 Yahudi düşmanı saldırı gerçekleşmişti.

Yahudileri hedef alan suç eylemlerinin büyük çoğunluğunun Neonazi ve aşırı sağcılar tarafından işlendiği kaydedildi.

24 Binden Fazla Aşırı Sağcı Var

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), ülkede aşırı sağcılar arasında “terör potansiyeli” bulunduğunu değerlendirerek, Almanya’da yaklaşık 13 bini şiddet yanlısı olmak üzere 24 binden fazla kişiyi “aşırı sağcı” olarak görüyor.

Aşırı sağcılar, ülkede özellikle son 30 yılda kundaklama, ırkçı terör saldırısı, adam öldürme ve yaralama gibi çok sayıda eylem gerçekleştirerek, bu sürede 200’ün üstünde kişiyi öldürdü. Son olarak bir ay önce Hanau kentinde ırkçı terörist T.R., 9 göçmen kökenliyi katletmesinden sonra göçmen ve Müslüman derneklerin temsilcileri hükûmete ülkedeki Müslümanların güvenliğinin garanti altına alınması yönünde çağrıda bulundu.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, ülkedeki en büyük tehdidin aşırı sağdan geldiğini itiraf etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel de ırkçılığın bir zehir olduğunu, bunun da toplumda bulunduğunu belirtmişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler