Kovid-19 Almanya’da Aşırı Sağcıdan “Koronalı” Mektup

Almanya’nın Hamburg eyaletinde bir Türk’e aşırı sağcılar tarafından mektup gönderildi. Mektupta, “Ben koronalıyım, bu mektuba öksürdüm. Yavaşça ölün ve Almanya’yı Almanlara bırakın.” ifadeleri yer aldı.

admin 29 Mart 2020

Almanya’nın Hamburg eyaletinde bir Türk’e Nazi sloganlarıyla dolu bir mektup gönderildi. İsminin yayımlanmasını istemeyen kişinin posta kutusuna atılan mektupta, mektubu gönderen kişinin Kovid-19 ile enfekte olduğu, ölmeden önce de hastalığı yabancılara bulaştırarak Almanya’daki yabancı nüfusu azaltmak istediği şeklindeki ifadeler var.

Zarfı açan kişinin ölmesine yönelik temennilerle devam eden mektupta, Nazilerin sıkça kullandığı ifadeler ve Adolf Hitler’e övgüler de yer alıyor. Mektubu alan kişinin polise başvurduğu, soruşturmaların ise devam ettiği biliniyor.

 Kuzey Almanya İslam Toplumu Kurumsal İletişim Başkanı olan Sacit Dizman, Perspektif’e yaptığı açıklamada mektubun “bireysel bir saldırı” olduğunu düşündüğünü ancak, taklitçilerin olma ihtimalini göz ardı etmemek gerektiğini belirtti. Ayrıca, söz konusu olaya maruz kalan kişinin konuyu hemen polise intikal ettirmiş olmasının örnek bir davranış olduğunu belirtti. Dizman sözlerine şöyle devam etti: “Kovid-19 gerçek bir tehlike. Son günlerde Almanya sokaklarında yaşlı insanları korkutmak amaçlı yüzlerine öksürüp gülen gençler olduğu gibi, ırkçıların da Müslümanlara yönelik çeşitli eylemleri olabilir. Bu tarz olayları asla hafife almamak ve polise hemen bildirmek gerekiyor. Öte yandan cami cemiyetlerimiz ve Müslüman toplumu posta kutularında özellikle yollayıcısı belli olmayan, garip mektup zarfları görmeleri durumunda da temkinli davrandıklarını biliyoruz.”

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:
  • Kadir kapıcı
   2020-03-30 21:28:26

   türk işçiler sayesinde kalkindi Almanya

  1 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |