Müslüman Karşıtlığı Almanya’da Müslümanlara Bir Sene İçinde 871 Saldırı Gerçekleşti

Almanya'da geçtiğimiz sene Müslümanlara ve camilere yönelik gerçekleşen saldırı sayısının 871 olduğu tespit edildi.

admin 29 Mart 2020

Alman resmî kurumları tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl Müslümanlara ve camilere karşı 871 saldırı gerçekleştiği kaydedildi. Saldırılara dair veriler, Federal Sol Parti Milletvekili ve partinin İç Politika Sözcüsü Ulla Jelpke’nin sorusu üzerine Federal Almanya hükûmeti tarafından açıklandı. Jelpke, bu veriye resmî daireler tarafından 10 ile 90 arasında yeni ihbar daha ekleneceğini düşünüyor.

Açıklanan raporda saldırı sayılarının yanı sıra iki kişinin İslam düşmanlığı motifiyle öldürüldüğü bildiriliyor. Halle şehrinde sinagoga düzenlenen suikast esnasında bir dönercide bulunan iki kişi vurulmuştu.

Anatomi Serisi

İslamofobi, İslam Düşmanlığı ve İslam Karşıtı Irkçılık Nedir?

18 Ocak 2020

Müslüman Karşıtlığı Şiddetli Bir Biçimde Artıyor

2019 yılında Müslüman karşıtı saldırılar sonucunda 33 Müslüman yaralandı. Verilere göre saldırıların sayısı 2017’den beri sabit durumda.

2017 yılında İslam düşmanlığı ve Müslüman karşıtı suçların ülke çapındaki sayısı 1075 iken, 2018 senesinde düzenlenen saldırı sayısı 813’tü. Buna karşın yaralanan kişi sayısı 32’den 54’e yükselmişti.

Federal hükûmet, geç kayıtlar sebebiyle nihai rakamların daha yüksek olabileceğine dikkat çekiyor. Yetkililer neredeyse işlenen tüm suçlarda, faillerin aşırı sağcı olduğunu varsayıyor.

Anatomi Serisi

Aşırı Sağ Nedir?

1 Haziran 2019

İşlenen suçlar büyük ölçüde tehdit mektupları, hakaretler, maddi hasarlar ve halkı kışkırtma suçları. Bakanlık, zararın miktarı hakkında bir açıklamada bulunmadı.

Ulla Jelpke, Müslümanlara karşı artan şiddeti “Müslümanlara karşı nefret kendini şiddetli saldırılar, tehditler ve hakaretler şeklinde göstermeye devam ediyor.” sözleriyle ifade etti.

Hanau ve Halle olaylarından sonra polisin aşırı sağcı terör ile mücadelesinin arttırılmasına rağmen uyarıların sona ermesinin mümkün olmadığına dair ifadelerde bulunan politikacı Jelpke Yeni Osnabrück Gazetesi’ne (Neue Osnabrücker Zeitung) “Ne yazık ki etrafta hâlâ böyle saatli bombaların bulunduğunu hesaba katmalıyız.” açıklamasında bulundu.

Cami Saldırıları: Ülke Çapında İlk Bildirim Merkezi Online

Temmuz 2019’dan bu yana maruz kalınan veya şahitlik edilen cami saldırılarını bir merkeze bildirmek mümkün. Fair International Derneği’nin (Federation against Injustice and Racism e.V) bir projesi olan “Brandeilig” inisiyatifi, camilere karşı gerçekleştirilen saldırıları kayıt altına alıyor. (is)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |