Kovid-19 Fransa’dan Kovid-19 Aşısı Afrika’da Denensin Teklifi

Fransa'da, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların Afrika'da denenmesi gerektiğini söyleyen 2 doktorun ifadeleri tepkiye neden oldu.

admin 3 Nisan 2020

Fransa‘da sağlık alanında araştırmalar yapan Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü (INSERM) Genel Direktörü doktor Camille Locht ve Paris’teki Cochin Hastanesi Acil Servis Şefi Prof. Dr. Jean-Paul Mira, LCI televizyonunda Kovid-19’a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mira, verem hastalığında başvurulan BCG aşısının Kovid-19’a karşı etkili olup olmadığına ilişkin yapılan araştırmayla ilgili, “Eğer provokatif olmak gerekirse, ilk önce bu çalışmayı maskelerin, tedavilerin ve yoğun bakımların bulunmadığı Afrika‘da test edemez miyiz?” dedi. Mira, AIDS tedavisinde de daha önce Afrika’daki “hayat kadınları” üzerinde benzer denemeler yaptıklarını ifade etti.

“Sömürgeci Zihniyet”

INSERM Genel Direktörü Locht ise Mira’nın bu önerisine destek vererek, “Haklısınız. Afrika’da BCG ile ilgili bir çalışma yapmayı ciddi olarak düşünüyoruz. Bir çalışma başlatacağız.” şeklinde konuşurken, doktorların bu açıklamaları sosyal medyada yoğun tepkilere neden oldu. 600 bin kişi tarafından izlenen video hakkında kullanıcıların çoğu “sömürgeci zihniyet” yorumunda bulundu.

Kovid-19

Fransa’daki Müslümanlardan Kovid-19 İçin Müslüman Mezarlığı Talebi

23 Mart 2020

Eski Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu açıklamalar kabul edilemez. İçeriği de söylenme şekli de kabul edilemez.” değerlendirmesinde bulundu. Vallaud-Belkacem, Görsel ve İşitsel Yayıncılık Üst Kurulu’na (CSA) da bu konuda şikayette bulunulması gerektiğini belirtti.

Gazeteci Sihame Assbague de “Sömürge bitmedi. Televizyon programına katılan 2 doktor insanların hayatları üzerinde hiyerarşi oluşturuyor. Bu ırkçılıktır. Onlar barbarlar. Bu açıklamalar sömürgeciliğin devamıdır.” ifadelerini kullandı.

“Afrika Sizin Oyun Parkınız Değil”

Doktorların açıklamalarına Afrika kökenli futbolculardan da tepki geldi. Senagalli Futbolcu Demba Ba Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda “Beyazların kendilerinin üstün olduklarına inandıkları için ırkçılık ve aptallığın sıradanlaştığı Batı’ya hoş geldiniz.” yorumunu yaptı.

Videoyu “Suikastçiler” yorumuyla Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarından paylaşan ünlü Kamerunlu futbolcu Samuel Eto’o ise “Afrika sizin oyun parkınız değil” yorumunu yaptı.

Locht’un açıklamaları nedeniyle eleştirilerin odağındaki kurum olan INSERM ise Twitter hesabından yayımladığı bir açıklamada videonun yanlış yorumlandığını ileri sürdü. Kurum Genel Direktör Locht’un açıklamalarını ise “Bu pandemic küresel olduğundan Afrika yapılan araştırmaların dışında bırakılmamalı ve unutulmamalı” ifadeleriyle savundu.

Tepkiler sonrası söz konusu program videosunun konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadan LCI kanalının sitesinden ve sosyal medya hesaplarından kaldırıldığı görüldü. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |