'Hollanda'

Hollanda’da Türkiye’den Gelenlere Zorunlu Uyum Sınavı

Hollanda’da mayıs ayından itibaren iltica için başvuran Türk vatandaşları uyum sınavına tabi tutulacak. Temmuz 2021’den itibarense ülkeye Türkiye’den gelen bütün göçmenler uyum sınavına girmek zorunda olacak.

@Shutterstock değişiklikler Perspektif

Hollanda Sosyal İşler ve Uyum Bakanı Wouter Koolmees’ın açıklamasına göre, 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Türkiye’den Hollanda’ya sığınma amacıyla gelen Türk vatandaşları kalıcı oturma izni alabilmek için B1 düzeyindeki dil sınavının yanında uyum sınavını da geçmek zorunda olacak. Söz konusu uygulama Temmuz 2021’den itibaren, yeni uyum yasası ile birlikte bütün Türk vatandaşları için geçerli olacak.

Hollanda’da yeni bir entegrasyon sistemi hakkındaki tartışmalar sürüyor. Bu tartışmalar kapsamında Türk vatandaşlarına zorunlu uyum sınavı uygulamasının Ocak 2021’de yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Fakat koalisyon partilerinden gelen eleştiriler sonrasında uyum sınavının mayıs ayı itibarıyla ülkeye yeni gelen mülteci statüsündeki Türk vatandaşları ve aile üyeleri için zorunlu olması kararlaştırıldı. Yeni entegrasyon sisteminin ise Temmuz 2021’de yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı.

Uyum Sınavıyla Ortaklık Anlaşması’ndan Kaçış Rotası Bulundu

1963 yılında Türkiye ile Avrupa Topluluğu (AT) arasında imzalanan Ortaklık Anlaşması ve 1970 tarihli katma protokol uyarınca aslında Türkiye’den Hollanda’ya göç edenler için uyum şartı aranmıyordu. Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den Hollanda’ya sığınma başvurularının artması üzerine, Hristiyan Demokrat Parti (CDA) Milletvekili Pieter Heerma, “Türkiye’den yeni gelenlerin uyum sınavı yükümlülüğü olmaması zaten bir problem, ancak Türkiye’deki gelişmeler ve büyüyen göç akınıyla birlikte bu mesele daha sorunlu hâle geliyor.” demişti.

Bunun üzerine, Demokratlar 66 (D66) ve Hristiyan Demokrat Partisi (CDA) Milletvekilleri Jan Paternotte ve Heerma, 2019 yılı için hazırladıkları önergede, yeni bir Uyum Yasası çağrısında bulundular. Bu çalışma kapsamında, yasanın Avrupa Adalet Divanı’nın öngördüğü dil bilme şartlarına uyabileceğini ve bu bağlamda Türk vatandaşları için uyum sınavının zorunlu hâle getirebileceğini ifade eden milletvekilleri, hükümeti bunun nasıl uygulanabileceğini araştırmaya ve bunu Meclis’e rapor etmeye çağırdı.

Paternotte, Mayıs 2019’da NPO1 Radyosuna verdiği röportajda, 2014 yılında gerçekleşen Almanya ile N. Doğan arasında gerçekleşen davada Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından “baskın bir kamu yararı nedeni” ve “önlemin amaca uygun olması ve amaca ulaşmak için gerekli olanın ötesine geçmemesi” durumunda Ortaklık Anlaşması hükümlerinin ihlal edilebileceği konusundaki mütalaasına dayandıklarını söyledi. Almanya Doğan davasında öngörülen şartlara uymamış ve dolayısıyla mahkemeyi de kazanamamıştı. Son olarak Patternotte, bu sıra dışı durumun Ortaklık Anlaşması’ndan bir kaçış rotası olabileceğini ifade etti. Bununla uyumlu bir şekilde Hollanda’nın uyum protokolleri, Ortaklık Anlaşması’nı ihlal etmeyecek şekilde düzenlenmiş durumda.

D66 ve CDA partilerine göre, Hollanda’daki yeni entegrasyon sistemi Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından belirlenen şartları karşılıyor. Yeni sistem kapsamında belediyeler ile kişisel entegrasyon planları ve testleri geliştirilecek. Mevcut durumda uyum sınavına tabi tutulan göçmenlerin kurs öncesi ve esnasında birçok zorluk yaşadığı tespit edilmiş durumda. Hükümet tarafından tahsis edilen 10.000 Avro kredi ile ülkeye yeni gelenler kendi inisiyatifleriyle bir dil okulu arayışına girecekler. Yeni sistem ile birlikte, ülkeye gelenlerin belediyeler tarafından kişisel ihtiyaca göre destek görmeleri amaçlanıyor.

“Yeni Uyum Düzenlemeleri AB Hukukuna Aykırı”

Bakanlar Kurulu’nun Şubat 2020’de yayımladığı mektupta çoğu Türk kökenli göçmenlerin bir iş sahibi ve toplumda aktif oldukları, ancak bazılarının Felemenkçeyi konuşma konusunda zorlandıkları ve topluma adapte olamadıkları için, entegrasyon konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade edildi. Bu nedenle Hollanda’ya yeni gelen Türk göçmenlere iyi bir başlangıç yapma fırsatı vermek istendiği vurgulanıyor.

Hollanda’da Türkler için Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Zeki Baran’ın Sosyal İşler ve Uyum Bakanı Koolmees’e gönderdiği mektupta, yeni yasa ile birlikte zorlaşan koşulların, özellikle düşük eğitimli göçmenleri olumsuz etkileyeceğini belirtildi. Ayrıca, uyum sürecinin ikamet hakkına bağlanmasının Avrupa Birliği hukukuna aykırı olduğu ve Bakan’ın iddia ettiğinin aksine, Türkiye ile Ortaklık Anlaşması’nda yeri olmadığı vurguladı. Baran, yasa değişikliğinin sivil toplum kuruluşlarının görüşü alınmadan hayata geçirilmesinin hayal kırıklığına yol açabileceğini belirterek Bakan ile görüşme talebinde bulundu. (eh)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler