İngiltere AB’den İngiltere’ye Hukuki Süreç

Avrupa Birliği (AB), serbest dolaşım hakkıyla ilgili kurallara uymadığı gerekçesiyle İngiltere'ye karşı hukuki süreç başlattı.

admin 15 Mayıs 2020

AB Komisyonu, İngiltere‘ye birlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle resmî tebligat gönderildiğini açıkladı. İngiltere’deki mevzuatların serbest dolaşım hakkına sahip AB vatandaşlarının kapsamını sınırlandırdığına dikkat çeken açıklamada, İngiltere’de bu alanda alınan idari kararlara itiraz imkanlarının da kısıtlı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, AB vatandaşlarının ve aile üyelerinin serbest dolaşımı ile ilgili kurallara uymadığı gerekçesiyle İngiltere’ye yönelik hukuki sürecin başlatıldığına dikkat çekildi.

İngiltere Geçiş Döneminde AB Mevzuatına Tabi

Avrupa

Avrupa Parlamentosu Brexit Anlaşması'nı Onayladı

30 Ocak 2020

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, söz konusu uygulamalar nedeniyle İngiltere’nin AB vatandaşlarının serbest dolaşım özgürlüğü, işçilerin serbest dolaşım özgürlüğü ve yerleşme özgürlüğü hakkındaki kuralları ihlal ettiği belirtildi.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasına rağmen hâlen ayrılık anlaşmasında belirlenen geçiş sürecinde bulunduğunun anımsatıldığı açıklamada, bu süreçte İngiltere’nin AB mevzuatını uygulamakla yükümlü olduğu ifade edildi. İngiltere’nin söz konusu alanlardaki eksiklikleri 4 ay içerisinde düzeltmesi gerektiğine işaret edildi.

İngiltere 2016’da yapılan Brexit referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Birlikten Çıkma kararı almıştı. İngiltere ile AB arasında varılan Brexit anlaşmasına göre, ülke 31 Aralık 2020’ye kadar fiilen birliğin üyesi kalacak, ancak siyasi karar mekanizmalarında yer almayacak. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar