Kovid-19 Belçika Birlik Ülkelerine Sınırlarını Açmaya Hazırlanıyor

Belçika İçişleri Bakanı Pieter de Crem, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere sınırları açmayı planladıklarını açıkladı.

admin 15 Mayıs 2020

Flamanca yayın yapan VTM Nieuws haber sitesine konuşan Belçika İçişleri Bakanı Pieter de Crem, Almanya gibi ülkesinin de en geç 15 Haziran’da sınır kontrollerine son vermeye hazırlandığını kaydetti. De Crem, bu gelişmenin mevcut yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında azalma eğiliminin devam etmesine bağlı olduğunu aktardı. 

Açıklamasında uluslararası ulaşım ve seyahatin önünün açılması için ise henüz erken olduğuna işaret eden de Crem, “Virüsün kontrol altına alındığından emin olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu. 

De Crem, Belçikalıların yaz tatili için Fransa‘ya gidip gidemeyeceğine ilişkin ise bu kararın aynı zamanda Paris yönetimine bağlı olduğunu, her ülkenin kendi iç güvenlik ve kamu sağlığını güvence altına almakla sorumlu olduğunu ifade etti. 

Tedbirler Aşama Aşama Gevşetiliyor

Kovid-19

Belçika'da 12 Yaşındaki Kız Çocuğu, Kovid-19 Nedeniyle Öldü

31 Mart 2020

İlk Kovid-19 vakasını 4 Şubat’ta tespit eden Belçika, 13 Mart’ta Kovid-19’la mücadele bağlamında tecrit politikaları uygulamaya başladı. Ülke genelinde kısıtlamalar 4 Mayıs’ta gevşetilmeye başlandı. Tüm mağazaların açılmasının ardından 18 Mayıs’ta okullar, müzeler ve hayvanat bahçeleri gibi yerlerin açılmasına karar verildi. 

Sahadaki durumun uygun olması halinde ise 8 Haziran’dan sonra tüm restoran, kafe ve mağazaların açılması öngörülüyor. Festivaller ve toplu etkinlikler ise 31 Ağustos’a kadar yasak olacak.

Ülkede normalleşmenin, test sayısı ve maske kullanımı artırılarak yapılması planlanırken, süreç için ön koşul olarak hastanede tedavi altına alınan vaka sayılarının düşük olması gerekiyor.

Belçika‘da, bugün itibarıyla Kovid-19 salgınında vaka sayısı 54 bin 288 olurken, ölü sayısı ise 8 bin 903 olarak kayıtlara geçti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |