'Almanya'

Siyahi Kadına Kasiyer ve Polisten Irkçı Tavır: “Bu Kart Sizin Olamaz”

Almanya’nın başkenti Berlin’de Rossmann mağazasında kasiyer ve polisin, siyahi bir kadına ırkçı tutumu tartışmalara neden oldu. 

Fotoğraf: Shutterstock.com

Almanya’da ırkçılık ile ilgili tartışma sürüyor. Sosyal medyadan yapılan paylaşımlar ve yerel basınındaki haberlere göre, 24 yaşındaki Vanessa H. Berlin’de temizlik ve hijyen maddeleri satılan Rossmann mağazasında aldığı ürünleri banka kartıyla ödemek istedi.

Kasiyer, banka kartında Alman soyadı yazdığını, bu nedenle sahibinin siyahi olamayacağını iddia ederek, müşteriyi sahtecilikle suçladı. Vanessa H. ise olayın içeriğini ve duygularını sosyal medya hesabından paylaştığı bir video ile dile getirdi. İddiaya göre kasiyer ve Vanessa H. arasında tartışma çıkması üzerine, mağaza müdürü olaya açıklık getirmek yerine kadına kasiyerin ırkçı tavrına benzer bir şekilde muamele etti. Müşteri ise ırkçı saldırıya uğradığını belirterek polis çağıracağını söyledi. Bunun üzerine bir başka müşteri alaycı bir tavırla, “Oh şimdi de siyah olduğunuz için ırkçılık kartı geliyor.” dedi. Olay sırasında görgü tanıkları ve çevredeki vatandaşlar Rossmann’ın içerisinde ve dışarısında  kalabalık oluşturdu. Olay sırasında Vanessa H. Polisi çağırdı.

Polis Tarafından Tehdit Edildi

Haberlerde polisin de müşteriye inanmadığı aktarılarak, polisin kadını tehdit ettiği öne sürüldü. Vanessa H. Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin bünyesinde bulunan RBB’ye yaptığı açıklamada, polisin kendisine kabul edilemez şekilde davrandığını dile getirerek, gayet iyi şekilde konuştuğu Almancasının bile sorgulandığını anlattı. Ayrıca Vanessa H. polisin kendisine şikayette bulunduğu takdirde hapse girebileceğini söylediğini iddia etti.

4 yaşındaki oğlunun da yaşananlara şahit olduğunu aktaran genç kadın, “Oğlum eteğimden çekerek hapse girip girmeyeceğimi sordu.” dedi. Berlin’de ırkçılığa ve polis şiddetine karşı düzenlenen gösterilerde, “Siyahların hayatı önemli” şeklinde sloganlar atıldığını anımsatan Vanessa H. “Birkaç gün sonra hayat normale dönüyor ve yine ırkçı saldırılara uğruyorsun.” şeklinde konuştu. Berlin Polis Sözcüsü Michael Gassen ise polise yönelik suçlamaların çok ağır olduğunu belirterek, ”Olayı tüm sonuçlarıyla tamamen aydınlatmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Rossmann sözcüsü Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, “Müşterimizin Berlin mağazamızda yaşadıkları icin çok üzgünüz. Durumu aydınlatmak ve bir sonuca bağlamak icin çalışıyoruz.” dedi. Devamında ise Vanessa H. ile iletişime geçtiklerini ifade etti. Aynı şekilde Rossmann sözcüsü, çalışanlarının günlük hayatta ırkçılık konusuna daha duyarlı yaklaşmalarını sağlamak icin konunun şirket bünyesinde ele alınacağının sözünü verdi.

Almanya’da Günlük Hayattaki Irkçılık 

Almanya’da Federal Ayrımcılıkla Mücadele Birimi’nin (ADS) hafta başında yayımladığı raporda, ülkede 2019’da ayrımcılığa uğradığını belirterek şikayette bulunanların saysının 2018’e göre yüzde 3,6 artarak 3 bin 580’e yükseldiği bildirilmişti. Bu şikayetlerin yüzde 33’nün etnik köken nedeniyle ayrımcılıktan şikayet, yüzde 26’sının da alışveriş, banka işlemi, konut arama gibi günlük hayatta gerçekleşen ayrımcılığa ilişkin şikayetler olduğu kaydedilmişti. Raporda, pek çok kişinin çeşitli sebeplerden şikayette bulunmak istemediğine dikkat çekilerek, bu rakamların ”buz dağının görünen yüzü” olduğu ifade edilmişti. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler