'KOVID-19'

Almanya’da Kovid-19 Salgınında İkinci Dalga Endişesi Artıyor

Kuzey-Ren Vestfalya eyaletindeki et fabrikasından sonra Aşağı Saksonya eyaletinde tavuk eti üreten fabrikada çalışanların yaklaşık yarısında Kovid-19 testi pozitif çıktı. Bazı eyaletler Gütersloh'dan gidecek turistleri kabul etmeyecek.

Fotoğraf: Shutterstock / Peeradontax | Değişiklikler: Perspektif

Almanya’da başta et fabrikalarında artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları salgında ikinci dalga korkusuna yol açtı. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Gütersloh kentindeki Tönnies et fabrikasından sonra Aşağı Saksonya Eyaletinin Wildhausen kentinde tavuk eti üreten Wiesenhof fabrikasında da 50 çalışandan 23’ünün Kovid-19 testinin pozitif çıktığı açıklandı. Bunun üzerine fabrikada çalışan 1100’den fazla kişiye Kovid-19 testi yapılacağı duyuruldu.

Almanya’nın başkenti Berlin’in Friedrichshain-Kreuzberg ilçesinde de 44 kişide Kovid-19 tespit edilmesinin ardından 200 kişi karantinaya alındı. Daha önce Neukölln ilçesinde 98 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine yaklaşık 370 hane karantinaya alınmıştı.

Magdeburg kentinin iki ilçesinde Kovid-19 vakaları çıkması üzerine yaklaşık 800 kişi karantinaya alındı. Güterloh ve Warendorf şehirlerinde, Tönnies et fabrikasında çalışanlarda Kovid-19 vakalarının artması sebebiyle dünden itibaren büyük ölçüde mart ayında alınan tedbirlere dönülmüştü. İki bölgede de yaşamın birçok alanında 30 Haziran’a kadar kısıtlamalar getirildi.

Gütersloh Bölgesinden Turist Yasağı

Kovid-19 vakalarının artmasından ve salgında ikinci dalganın gelmesinden korkan 3 eyalet ise Gütersloh bölgesinden gelecek turistleri kabul etmeyecek. Bavyera, Mecklenburg-Vorpommern ve Aşağı Saksonya eyaletleri Gütersloh’dan gelen turistlere otellerde konaklama yasağı getirdi. Aşağı Saksonya eyaleti ayrıca, Gütersloh’da yaşayan ancak Aşağı Saksonya’daki okullarda görev yapan öğretmenlerden evlerinde kalmalarını istedi. Mecklenburg-Vorpommern eyaleti yönetimi, Usedom adasına Gütersloh bölgesinden giden turistlerden eyaletten ayrılmalarını talep etti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Gütersloh ve Warendorf kentleri için aldığı tedbirlere uyulmasını istedi. Spahn, aksi halde virüsün hızlı şekilde yayılabileceği uyarısında bulundu. Gütersloh ve Warendorf’taki halka, gerekli olmayan seyahatlerden vazgeçilmesi yönündeki çağrının doğru olduğunu ifade eden Spahn, “Bölgedeki halk 1-2 hafta zorluk çekecek, ancak şimdi kararlı şekilde virüsün yayılmasını önlemek lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Robert Koch Enstitüsünden Kovid-19’a Karşı “Dikkat” Uyarısı

Almanya‘da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, koronavirüs salgınının yayılmasını bundan sonra da önlemek için dikkatli olmayı sürdürmek gerektiğini belirterek, “Virüs halen ülkemizde.” dedi.

Wieler, bugün Berlin’de yaptığı açıklamada, Almanya’da son 7 günde her gün ortalama 350 yeni Kovid-19 vakası bildirildiğini ve 137 bölgeden ise son günlerde yeni vaka bildirilmediğini ifade etti. Gütersloh’daki et fabrikasında olduğu gibi yerel düzeyde vakalarda artış olduğunu belirten Wieler, bunun da bulaşma oranını etkilediğini anlattı. Wieler, bulaşma oranının son günlerde 2-3 arasında seyrettiğini aktardı. Hijyen, maske takma ve mesafe kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayan Wieler, “Dikkatli olmayı sürdürmemiz lazım. Virüs halen ülkemizde. Virüse yayılma fırsatı verirsek bu fırsatı kullanacaktır. Bunu yerel düzeyde artan vakalarda görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Wieler, salgında ikinci dalga olup olmayacağına da değinerek, “İkinci dalga her zaman gelebilir. Teorik olarak Almanya’da da olabilir. İnsanlar dikkatli olursa ve büyük çaplı etkinliklere müsaade etmezsek ikinci dalgayı engelleyeceğimizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Berlin eyaletinde normalleşme süreci kapsamında bazı kısıtlamalar kaldırıldı. Eyalette temas kısıtlamaları kaldırılarak, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması durumunda açık havada sayıya bakılmaksızın insanlar bir araya gelebilecek. Mağazalarda aynı anda daha fazla müşteriye bulunma izini verilirken, toplu taşıma araçlarını maskesiz kullananlara ise 50 ila 500 avro arasında para cezası uygulanacak. (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler