'Kovid-19'

Hollanda’da Riskli Ülkelerden Dönüşlerde Kovid-19 Testi Uygulanacak

Riskli bölge ilan edilen ülkelerden Hollanda'ya yapılacak girişlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi uygulaması yapılacağı bildirildi. Listede Türkiye de bulunuyor.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, Başbakan Mark Rutte ile düzenlediği basın toplantısında, “riskli bölge” ilan edilen ülkelerden Hollanda’ya girişlerde Kovid-19 testi yaptırma zorunluluğunun henüz olmadığını bildirdi. Ancak ülkeye giriş yapan yolcuların bu testi yapmasının kaçınılmaz hâle getirileceğini söyledi.

Riskli bölge ilan edilen ülkelerden gelenleri mutlaka test yapmak istediklerini belirten de Jonge, test bölümünün yolcuların güzergahı üzerinde olacak şekilde tasarlanacağını ve görevliler tarafından yolcuların buraya yönlendirileceğini ifade etti. Riskli ülkeler listesinde Türkiye de bulunuyor.

“Kovid-19 Testi Zorunlu Hâle Gelebilir”

De Jonge, havalimanlarındaki test uygulamasını bir hafta sonrası için hazır hâle getirmek istediklerini ifade ederek, söz konusu ülkelerden giriş yapan yolcuların ayrıca 14 gün karantinada kalmaları gerektiğini ve yetkililer tarafından zaman zaman telefonla aranarak karantinada olup olmadıklarının kontrol edileceğini dile getirdi.

Kovid-19 testinin riskli bölgelerden Almanya’ya dönüşlerde Cumartesi gününden itibaren zorunlu tutacağına da değinen Jonge, orada bu uygulamanın işleyişine bakılacağı ve ileride Hollanda’da da zorunlu hâle getirilebileceğini kaydetti.

Ülke Bazında Önlemler Arttırılacak

Başbakan Mark Rutte da, ülkede son zamanlarda yükselen vaka sayılarını önleme amaçlı yeni kararları açıklayarak, temel kurallar ile birlikte 1,5 metre sosyal mesafe ve hijyen kurallara uymada gevşeklik gösterilmemesi gerektiğine vurguladı.

Bölgesel ve ülke bazında bazı önlemlerin alındığını açıklayan Rutte, belediyelere, maçlarda seyirci kısıtlaması veya bunun yasaklanması, restoran ve kafelere kapanış saati kısıtlamaları getirilmesi gibi buna benzer bazı önlemlerin alınabilmesi için geniş yetkiler verildiğini söyledi.

Rutte, ülke bazında ise daha önce restoranlar ve kafelerde alınan önlemlere ek olarak müşterilerin kişisel bilgilerinin kayıt altına alınmasının şart olacağını aktardı. Restoran, kafe, müze, tiyatro ve buna benzer yerlerde Kovid-19 vakası tespit edildiği takdirde bu mekanın iki hafta kapalı kalacağını bildirdi.

Yeni eğitim döneminde öğrenciler için açılış haftalarında yapılan etkinliklerin mümkün olduğunca çevrimiçi olarak organize edilmesi gerektiğini belirten Rutte, öğrenciler için düzenlenecek fiziksel toplantıların ise bilgilendirici olması gerektiğini ve sadece küçük gruplar halinde mümkün olabileceğini dile getirdi. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler