'Polis Şiddeti'

Polisin Ağır Yaraladığı Jacob Blake’in Kız Kardeşi: “Değişim İstiyorum”

ABD'nin Wisconsin eyaletinde polisin sırtından 7 kurşunla yaraladığı siyahi Amerikalı Jacob Blake’in kızkardeşi üzgün değil, kızgın olduğunu ve değişim istediğini söyledi.

26 Ağustos 2020 admin
Fotoğraf: Ron Adar / Shutterstock.com

Polis kurşunuyla 7 kez sırtından vurularak ağır şekilde yaralanan ve hayati tehlikesi devam eden Jacob Blake’in ailesi 25 Ağustos salı günü bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Blake’in kızkardeşi Letetra Widman, siyahilere yönelik polis şiddetinin yeni bir şey olmadığını belirtti.

İnsanların Jacob Blake ismini söylediklerinde bir baba, kuzen, oğul, amca ve en önemlisi bir insandan ve insan hayatından bahsettiklerini unutmamalarını hatırlatan Widman, herkes gibi kendilerinin de insan olduğunu ve kardeşinin hayatının önemli olduğunu ifade etti.

“Hiç ağlamadım. Ağlamayı yıllar önce bıraktım. Yıllardır polisin benim gibi görünen insanları öldürüşünü seyretmekten hissizleştim.” diyen Widman, üzgün veya kederli olmadığını, kızgın ve yorgun olduğunu söyledi. Widman konuşmasını, “Üzgün değilim. Acımanızı istemiyorum. Değişim istiyorum” sözleriyle noktaladı.

Protestolarda 2 Kişi Hayatını Yitirdi

Öte yandan, ABD’nin Wisconsin eyaletinde polisin siyahi Amerikalı Jacob Blake’i arkadan vurmasıyla başlayan ve büyüyen protestolar sokağa çıkma yasağına rağmen devam ediyor.

Kenosha polisinden Teğmen Joseph Nosalik, 25 Ağustos salı gecesi düzenlenen protestolar sırasında ateş açıldığını, olayda iki kişinin yaşamını yitirdiğini, bir kişinin ise ağır yaralandığını açıkladı. Yaralının hastanede tedavi altına alındığı ve hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Vali Tony Evers’in protestoların eyalet geneline yayılması üzerine acil durum ilan etmesi ve sokağa çıkma yasağının uzatılması “Jacob Blake için adalet” çağrısında bulunan protestocuları durduramamıştı.

Polisten Sert Müdahale

Kenosha mahkeme binası önünde tekrar toplanan protestocuları dağıtmak isteyen polis, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanmış, kalabalığın dağılmaması üzerine polisin silahlı araçları göstericilerin üzerine sürdüğü görülmüştü.

Polisin müdahalesine, “Siyahilerin hayatı önemlidir” sloganları ile karşılık veren kalabalık protestocu grup geri çekilirken, atılan gaz bombasından etkilenen bazı protestocular, gönüllü sağlık ekipleri tarafından tedavi edilmişti.

Kenosha sokaklarında silahlı bazı sivillerin ise benzin istasyonu ve benzeri yerlerde yağma ve kundaklamaya karşı çevreyi koruduğu görülmüştü.

Ne Olmuştu?

Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde pazar günü öğleden sonra meydana gelen olayda siyahi Jacob Blake ağır yaralanmıştı. Sosyal medyada yer alan bir videoda, polisin, arabasının kapısını açarak içeri girmeye çalışan Blake’i kıyafetinden çekerek engellemeye çalıştığı ve sonrasında arkasından defalarca ateş ettiği görülüyordu. Blake’in arabaya binmeye çalışırken polis tarafından vurulduğu sırada üç çocuğunun da arabada bulunduğu belirtilmişti.

Polis “aile içi bir olay” ihbarı üzerine olay yerine gittiği açıklaması yapmıştı. Amerikan medyasına konuşan görgü tanıkları ise yaralanan kişinin tartışan iki kadını ayırmaya çalıştığını ve polislerin bu esnada geldiğini iddia etti.

ABD, mayıs ayında da Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından 1 aydan uzun süren şiddet içerikli protestolara sahne olmuştu.

Amerikan medyasına konuşan Blake’in babası, oğlunun vücudunda sekiz kurşun yarası olduğunu ve belden aşağısının felçli kaldığını söylemişti. (AA, P)

 

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler