'Karadağ'

Karadağ’ın Pljevlja Şehrindeki İslam Birliği Binasına Çirkin Saldırı

Binanın içine atılan bir kağıdın üzerine Pljevlja'nın da 8 binden fazla Müslüman Boşnak sivilin şehit edildiği Srebrenitsa gibi olacağı yazıldı.

Fotoğraf: Shutterstock / Zarko Prusac

Balkan ülkesi Karadağ’da hafta sonu yapılan genel seçimin ardından Müslüman Boşnaklara yönelik provokasyonlar sürerken, bu kez de Pljevlja (Taşlıca) şehrindeki İslam Birliği binası hedef alındı.

Binanın camları kimliği bilinmeyen kişilerce kırılırken, içeri atılan bir kağıdın üzerinde şehirdeki Müslüman Boşnaklara yönelik tehditkar ifadeler yer aldı. Kağıdın üzerinde, Pljevlja’nın da 1995 yılında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırplar tarafından katledildiği Srebrenitsa gibi olacağı yazılırken, son günlerde yapılanlar şehirdeki Müslümanlar arasında endişe yarattı.

Pljevlja Baş İmamı: “Bu Saldırı Artık Çok Fazla”

Pljevlja baş imamı Samir Kadribasic, yaptığı açıklamada, saldırının dün gece düzenlendiğini belirterek “Bu saldırı artık çok fazla. İşlerin nereye varacağını bilmiyorum ancak karşı tarafın da tepki vermesi ile bir kaos çıkmasından korkuyorum.” dedi. Şehirdeki Boşnakların artık kendilerini güvende hissetmediğini söyleyen Kadribasic, bu durumun yalnızca Boşnaklar için değil diğer milletlerden Karadağ vatandaşları için de tehlikeli olduğunu ifade etti.

Kadribasic, pazar günkü seçim sonrası yaşananların Karadağ’da 1990’lı yılları anımsattığını sözlerine ekledi. Karadağ’daki seçimde Sırp Ortodoks Kilisesine (SPC) yakınlığı ile bilinen Demokrat Cephe (DF) öncülüğündeki ittifak önemli bir başarı elde etmiş ve diğer muhalif ittifaklarla mecliste çoğunluğu ele geçirmişti. DF yanlısı aşırı Sırp milliyetçiler ilk geceden itibaren seçim kutlamalarında birçok provokatif eylem ve saldırı gerçekleştirdi. Pljevlja’da daha önce de Müslüman Boşnaklara yönelik “Türkler burada gidin” sloganları atılmış, tehditkar duvar yazıları yazılmıştı.

Karadağ’daki Genel Seçimde Muhalefet Kanadı Zafer İlan Etmişti

Balkan ülkesi Karadağ’da 30 Ağustos Pazar günü yapılan genel seçimlerin resmi sonuçları 31 Ağustos Pazartesi günü açıklanmıştı.

Devlet Seçim Komisyonu (DIK) tarafından paylaşılan sonuçlara göre, iktidardaki Batı yanlısı Sosyalistlerin Demokratik Partisi (DPS) öncülüğündeki “Karadağ İçin Kararlı” ittifakı oyların yüzde 35,06’sını aldı. NATO karşıtı tutumuyla bilinen muhalif Demokrat Cephe (DF) öncülüğündeki “Karadağ’ın Geleceği İçin” ittifakı oyların yüzde 32,55’ini alırken, bir başka muhalif ittifak “Bizim Ulusumuz Barıştır” ise yüzde 12,53 oy elde etti. Bir diğer muhalefet ittifakı “Siyahtan Beyaza” oyların yüzde 5,53’ünü alırken, Sosyal Demokratlar (SD) yüzde 4,10, Boşnak Partisi (BS) yüzde 3,98, Sosyal Demokrat Parti (SDP) yüzde 3,14, Arnavut ittifakları “Şimdi Zamanı” yüzde 1,58, “Oy Birliği” ise yüzde 1,14 oy kazandı. Diğer parti ve ittifaklar seçim barajını geçemezken, seçime katılım yüzde 76,65 olarak açıklanmıştı.

Muhalefet Lideri: “Rejim Düştü”

“Karadağ’ın Geleceği İçin” ittifakının lideri Zdravko Krivokapic, yaptığı zafer konuşmasında, 30 yılı aşkın bir süredir iktidarda olan Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in DPS’sinin seçimi kaybettiğini kaydederek, “Rejim düştü.” ifadelerini kullanmıştı.

Muhalif kanattaki 3 ittifakın mevcut sonuçlara göre mecliste 42 milletvekiline sahip olacağını aktaran Krivokapic, “İlk amacımız, barış elini herkese uzatmak. Diğer azınlık partilerinin de bizim yanımızda olmasını istiyoruz. Karadağ hepimizin annesidir.” demişti. Kendilerini destekleyenlere sokağa çıkmamaları ve zaferi evlerinde kutlamaları çağrısında bulunan Krivokapic, tansiyonun yükselmesini istemediklerini ifade etmişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler