Almanya Savcı Adayları Staj Sırasında Başörtüsü Takabilecek

Berlin’de savcı adaylarının eğitim stajları esnasında mahkeme salonunda başörtüsü takmalarına izin verilecek. Başörtülü savcı adayları duruşmalara eğitmenlerinin refakatinde katılıp, iddianameyi okuyabilecekler.

admin 4 Eylül 2020

Almanya’nın Berlin eyaleti Adalet Bakanı Dirk Behrendt (Yeşiller) Berlin’de başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından Müslüman savcı adaylarının da mahkeme salonunda başörtüsü takmalarına izin verdi.

Kararı geçtiğimiz çarşamba akşamı hukuk komitesinde duyuran Bakan Behrendt, bunun tek şartının başörtülü savcı adaylarının mahkeme salonunda eğitmenleri eşliğinde hazır bulunmaları olarak açıkladı. Yasal görevler ise eğitmenler tarafından yapılmaya devam edilecek.

Hükûmet Ortakları ve Muhalefetten Eleştiri

Tarafsızlık yasası Yeşiller, Sosyal Demokratlar ve Sol Parti’den oluşan Berlin koalisyon hükûmeti içerisinde daha önce de defalarca tartışılmıştı. Bakanın kararı Berlin eyalet hükûmet ortakları ve muhalefet tarafından eleştirildi.

Koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Partili (SPD) Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Sven Kohlmeier “Koalisyon olarak bir çizgide buluşmalıyız. Dirk Behrendt’in tek başına hareket etmesi hoş değil.” dedi.

Muhalefet partili Berlin Milletvekili Sven Rissman (CDU) da uygulamayı eleştirerek, özellikle adalet ve emniyet gibi devletin kilit alanlarında görev yapan memurlarda başörtüsünün siyaset ve toplum tarafından arzu edilmediğini ileri sürdü.

Eyalet Eğitim Bakanı Sandra Scheeres (SPD) de tarafsızlık yasasını anayasaya ve usulüne uygun bulduğunu açıklamıştı. Ancak Adalet Bakanı Dirk Behrendt aynı görüşte değil. “Çok dinli bir toplumda, kişinin kafasının üstünde değil, kafasının içide ne olduğu önemli olmalı” diyen Behrendt tarafsızlık yasası tartışmalarının kadınlar üzerinden yürütülmemesi gerektiğini belirtmişti.

Bakan, “Berlin’in artık işinin ehli öğretmenlere ayrımcılık uygulayacak lüksü yok” diyerek eyalette Müslüman öğretmenlere uygulanan başörtüsü yasağını eleştirmişti.

“Öğretmenlere Başörtüsü Yasağı Anayasaya Aykırı”

Berlin İş Mahkemesi, bir öğretmenin başörtüsüyle ders verebilmek için Berlin eyaletine açtığı davayı, 2005’te yürürlüğe giren Tarafsızlık Yasası’nı gerekçe göstererek reddetmişti. Bunun üzerine Eyalet İş Mahkemesi yerel mahkemenin kararını haksız bulmuş ve mağdur öğretmen adayına 5 bin 159 avro tazminat ödenmesine karar vermişti. Berlin Eyalet Mahkemesi bunun üzerine davayı Federal İş Mahkemesine temyize götürmüştü.

Federal İş Mahkemesinde görülen temyiz davasında mahkeme öğretmenin dinî inancı nedeniyle ayrımcılığa uğradığına karar  vererek Berlin eyaletinde 2005’te yürürlüğe giren tarafsızlık yasasında yer alan genel başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Bir alt mahkeme olan Eyalet Mahkemesinin tazminat kararını da onadı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |