NSU 2.0 NSU 2.0 Avukat Seda Başay-Yıldız’ın Yeni Adresine Ulaştı

Avukat Seda Başay-Yıldız, 2018'den beri NSU 2.0 imzasını kullanan aşırı sağcılar tarafından tehdit ediliyor. Tehdit mektuplarını yazan fail(ler)in Başay-Yıldız’ın yeni taşındığı evin adres bilgisine de ulaştıkları kaydedildi.

admin 4 Eylül 2020

Alman basınında yer alan haberlere göre Avukat Seda Başay-Yıldız’a yönelik tehditler devam ediyor. Failler şimdi de yazarın taşındığı yeni evin adres bilgisine ulaştı.

“SS-Obersturmbannführer” imzalı ve doğrudan Başay-Yıldız’a gönderilmeyen bir elektronik postada, Başay-Yıldız’ın yeni ev adresine ilişkin bilgilerin yer aldığı belirtildi. Elektronik postanın temmuz ayından beri soruşturmayı yürüten emniyet müfettişlerinin elinde olduğu vurgulandı.

Yetkililer tehdit mesajının Rus internet hizmet sağlayıcısı Yandex üzerinden gönderildiği bilgisini paylaşırken, faillerin Başay-Yıldız’ın adres bilgisine 2020’nin başından beri sahip oldukları belirtildi. Ancak yeni evine taşındıktan sonra Başay-Yıldız hakkında Hessen polis teşkilatına ait bilgisayarlardan herhangi bir bilgi sorgulaması yapılmadığı kaydedildi.

Avukat Başay-Yıldız ise bu süre zarfında tehdit mesajları almaya devam ettiğini açıkladı.

NSU 2.0 Tehdit Mektupları

Almanya’da 8’i Türk toplam 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız, NSU 2.0 imzalı ilk tehdit mektubunu 2018’de aldı. Avukatın kişisel bilgilerinin tehdit mektubunu almadan hemen önce Frankfurt’taki bir polis teşkilatına ait bilgisayarlardan sorgulandığı tespit edilmişti.

Bugüne kadar Almanya’da 8 ayrı eyalette toplam 99 adet NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektubu gönderildiği biliniyor. Tehdit mektubu alanlar arasında Sol Parti Grup Başkanı Amira Mohamed Ali, milletvekili Sevim Dağdelen, Gökay Akbulut,  Yeşiller Partisi’nden Aşağı Saksonya Milletvekili Filiz Polat, Anton Hofreiter, Renate Kunast, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek ve Yeşiller Partili Hannover Belediye Başkanı Belit Onay gibi isimler bulunuyor.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |