'Almanya'

Merkel, Moria’daki Yangın Üzerinden AB’nin Mülteci Politikasını Eleştirdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’ın Midilli Adası'nda bulunan Moria sığınmacı kampındaki yangının bir büyüteç gibi AB’nin mülteci politikasında sorunun ne olduğunu gösterdiğini söyledi.

Fotoğraf: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

Merkel, Konrad Adenauer Vakfı’nın düzenlediği bir etkinlikte yaptığı açıklamada, Moria sığınmacı kampında insanların uygun olmayan şartlar altında kaldıklarını uzun zamandan beri bildiklerini söyledi. “Oradaki yangın bize bir büyüteç gibi sorunun ne olduğunu bir kez daha gösterdi.” diyen Merkel, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Moria Kampı’ndaki durum hakkında konuştuğunu belirtti.

Yangından etkilenen insanlara acil yardım edilmesi ve orada daha iyi barınma koşullarının sağlanması gerektiğini ifade eden Merkel, “Bu böyle kalamaz. Almanya da buna katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Fransa Ve Almanya  Sığınmacı Çocukları Alacak

Miçotakis’in kendisinden özellikle reşit olmayan sığınmacıların kabul edilmesini rica ettiğini aktaran Merkel,  Almanya ve Fransa’nın bu çocukları alacağını, diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de bu girişime katılmasını umut ettiğini kaydetti. Merkel, Almanya‘nın kaç kişiyi alacağına dair bir sayı vermedi.

Bosna Hersek’te ve Batı Balkanlar’daki birçok ülkede de çok kötü şartların bulunduğunu, Almanya’nın buralara da destek olduğunu ifade eden Merkel, “Biz bu sorunu sadece birlikte çözebiliriz.” ifadesini kullandı.

Merkel, bundan sonra bu konuda başka adımların da atılması ve AB ülkelerinin ortak sorumluluk alması gerektiğini belirterek, “Avrupa’nın göç politikasından memnun olamayız. Böyle bir şey de yok. Bu böyle kalırsa Avrupa için ağır bir yük olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkel,  Almanya’nın AB dönem başkanlığında Avrupa’nın göç politikasında ilerleme sağlanması için çalışacaklarını kaydetti.

Almanya’daki Belediyeler Moria Kampındaki Mültecileri Kabul Etmek İstiyor

Öte yandan, Hannover, Potsdam, Freiburg, Oldenburg, Düsseldorf, Göttingen, Gießen, Köln, Bielefeld ve Krefeld belediye başkanları Başbakan Angela Merkel ve Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’e (CSU) gönderdikleri bir mektupta, yanan Moria sığınmacı kampındaki mültecileri almak istediklerini ve bunun yolunun açılmasını talep ettiler.

RedaktionsNetzwerk Deutschland’ın (RND) ulaştığı mektupta “Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria mülteci kampının salı gününden çarşamba gününe kadar neredeyse tamamen yandığını büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Orada yaşamak zorunda olan 13 bin kişi şimdi başlarının üzerindeki son çatıyı da kaybetti.” ifadelerine yer verildi.

İki yıldır Moria’daki mültecileri kabul etme konusundaki isteklerini ilan ettiklerini belirten belediye başkanları, Avrupa Birliği’nin çok sayıda uyarıya rağmen Moria’daki kötü gidişatı ve kamplardaki insanlık dışı koşulları engelleyememesi karşısında dehşete düştüklerini ifade ettiler.

Bu nedenle, Avrupa’da koruma arayanların insan onuruna yakışır bir şekilde barındırılmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirten belediye başkanları, “bu insanlık felaketini yatıştırmak için Moria’dan insanları ağırlamaya hazırız.” dedi.

Hükûmetten de bu konuda öncü adımlar atmasını ve bir “Pan-Avrupa” çözümünü beklememesini talep eden belediye başkanları, “Moria halkına başka yerlerde gaspedilen onurlarını geri vermemize izin verin” çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanı Seehofer, daha önce mülteci kabul etmek istediklerini belirten belediyelere bu izni vermeyi reddetmişti.

Moria Kampındaki Yangın

Yaklaşık 12 bin 500 sığınmacıya ev sahipliği yapan Moria kampı, geçen haftadan bu yana tespit edilen 35 yeni tip koranavirüs (Kovid-19) vakası nedeniyle karantinaya alınmıştı.

Midilli Adası’ndaki kampın farklı noktalarında dün yerel saatle 02.00 sularında yangın çıkmıştı. Bu yangını söndürme çalışmaları sürerken Ada’dan ikinci defa alevler yükselmeye başlamıştı.

Çok sayıda polis ve itfaiye ekibinin bölgeye sevk edildiği yangında çevik kuvvet polisleri de kent merkezine yürümek isteyen sığınmacıları engellemek için kamp çevresine barikatlar kurmuştu. (AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler