Fransa Sağcı Vekiller Başörtülü Öğrencinin Bulunduğu Parlamento Toplantısını Terk Etti

Fransa'da sağcı ve cumhuriyetçi milletvekilleri parlamentoda başörtülü bir öğrencinin hazır bulunduğu toplantıyı terk etti.

admin 18 Eylül 2020

Ülkenin başkenti Paris’te, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve gençliğe etkilerinin tartışıldığı parlamento toplantısında bazı sağcı milletvekilleri ile iktidar partisi üyesi Anne-Christine Lang, öğrenci sendikası temsilcisi Maryam Pougetoux’nun başörtülü olmasını kabullenmediklerini belirterek toplantıdan ayrıldı.

Lang daha sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, demokrasinin kalbi ulusal mecliste düzenlenen bir toplantıda başörtülü birinin bulunmasını hazmedemediğini savundu. İktidar partisi üyesi Lang, “Cumhuriyetçi değerler ile laikliğe bağlı feminist ve kadın hakları koruyucusu bir milletvekili olarak başörtülü birinin toplantımıza katılmasını kabul edemiyorum.” ifadesini kullandı.

Öte yandan oturumu yöneten bir başka iktidar partisi üyesi Sandrine Mörch ise oturum sırasındaki tepkiyi gereksiz bularak, insanların dinî kıyafetleriyle toplantıya katılmasını engelleyen bir kural bulunmadığını vurguladı. Mörch, başörtüsü etrafında oluşturulan sahte tartışmanın gençlerin geleceğinin ele alındığı bu toplantıyı zemininden kaydırmasına müsaade etmeyeceğini kaydetti.

“Başörtülü Sendika Sözcüsü” Fransa’da Gündem Olmuştu

Paris IV Sorbonne Üniversitesi Öğrenci Derneği (UNEF), 2018’de Maryam Pougetoux’yu sözcü olarak atamış, buna dönemin Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa ve çok sayıda siyasi figür tepki göstermişti. Schiappa, sol görüşlü laik ve feminist fikirlere sahip UNEF’in başörtülü birini sözcü olarak belirleyerek kendisini siyasi olarak konumlandırdığını iddia etmişti.

İçişleri Bakanı Gerard Colomb ve Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer ise, öğrenci sendikası başkanının başörtülü olmasının ‘şok edici’ olduğunu savunmuşlar, İçişleri Bakanı sözlerini daha da ileri taşıyarak 19 yaşındaki genç kızı provakasyon yapmakla suçlamıştı.

Ayrıca aynı dönem Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo da tartışmaların hedefindeki Pougetoux’u ırkçı ve aşağılayıcı bir şekilde kapağına taşıyarak büyük tepki çekmşti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |