"Başörtüsü"

Fransa’da Meclis Başkanından Başörtü Karşıtlarına Tepki

Fransa'da Ulusal Meclis Başkanı Richard Ferrand, sağcı ve cumhuriyetçi bazı milletvekillerinin parlamentodaki öğrenci sendikası temsilcisi Maryam Pougetoux'nun başörtülü olmasını hazmedemeyerek toplantıyı terk etmelerine "Bu evde herkes özgürce giyinir" diyerek tepki gösterdi.

Fotoğraf: Jacques Paquier, Richard Ferrand - Assemblée nationale (32605283857), CC BY 2.0, Değişiklikler: Perspektif

Fransa‘da Ulusal Meclis Başkanı Richard Ferrand, parlementodaki öğrenci sendikası temsilcisi Maryam Pougetoux’nun başörtülü olmasını hazmedemeyerek toplantıyı terk eden sağcı ve cumhuriyetçi milletvekillerine tepki gösterdi. Yaşananları doğru bulmadığını belirten Ferrand, Genel Kurul Salonu hariç kişilerin meclis içinde giyim kuşamlarına ilişkin bir kısıtlama bulunmadığını hatırlattı.

“Bu Evde Herkes Özgür Giyinir”

Genel Kurul Salonuna ise dini sembollerle giriş yasağının sadece milletvekillerini kapsadığını, geri kalan kişiler için bir kısıtlama bulunmadığını anımsatan Ferrand, “Bu evde herkes özgürce giyinir, özgürce tepkisini verir.” dedi. Meclis Başkanı, kimsenin keyfi için kurallarda değişikliğe gidilmeyeceğine ve Meclis iç tüzüğünün bu hususta açık olduğuna dikkati çekti.

Fransa‘nın başkenti Paris’te, geçen hafta “yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve gençliğe etkilerinin” tartışıldığı parlamento toplantısında, bazı sağcı milletvekilleri ile iktidar partisi üyesi Anne-Christine Lang, Fransa Öğrenciler Ulusal Birliği (UNEF) temsilcisi Maryam Pougetoux‘nun başörtülü olmasını kabullenmediklerini belirterek toplantıdan ayrılmıştı.

Milletvekillerinin söz konusu tavrı birçok kesim ve siyasetçi tarafından “cinsiyetçi ve İslamofobik” olarak değerlendirilerek tepki toplamıştı.

Oturumu yöneten bir başka iktidar partisi üyesi Sandrine Mörch, milletvekillerinin eylemini gereksiz bularak, insanların dini kıyafetleriyle toplantıya katılmasını engelleyen bir kural bulunmadığını vurgulamıştı.(AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler