'Fransa'

Paris Belediyesinden Mültecilere “Fransızlaştırma” Projesi

Fransa’nın başkenti Paris'in en pahalı semtlerinde, Fransızlarla birlikte yaşayabilecekleri ucuz barınma olanağı sunulan mültecilerin "Fransızlaştırılması" isteniyor.

9 Ekim 2020 admin
Fotoğraf: Gail Palethorpe / Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Le Parisien’in haberine göre, Caracol Derneği tarafından Paris kent yönetiminin maddi desteğiyle donatılan ve başkentin 1. bölgesinde bulunan 5 katlı binada 11 mülteci, 24 metrekarelik stüdyolarda 14 Fransız’ın yanına yerleştirilerek onlar gibi yaşamaya alıştırılıyor. Bina sakinleri, aynı bölgedeki benzer nitelikteki stüdyolara oranla çok çok daha düşük bir kira ücreti olan 75 avro ödüyor. Sakinlere, binada 12 ay boyunca yaşama imkanı tanınıyor. Kendi küçük mutfakları olan stüdyolar hariç binada tam donanımlı büyük bir mutfak, yemek odası, kütüphane ve lobi gibi alanlar bulunuyor.

“Fransız Halkı Yaratmak”

Caracol Derneği yetkilisi Elisa Desque, getto oluşturmamak için mültecilerin Fransızlarla aynı binalarda yaşamasını istediklerini belirtti. Desque, projenin, geçici barınmayı entegrasyona bir basamak olarak kullanmayı amaçladığını aktardı. Paris Barınma va Acil Sığınmadan Sorumlu Belediye Başkanı Vekili Ian Brossat, birlikte yaşamanın gerçek bir entegrasyona izin vereceğini söyledi. Brossat, “Buradaki fikir, Fransız halkı yaratmak.” ifadesini kullandı. Binada kalabilmek için seçilme kriterleri olarak projenin değerleriyle uyumluluk ve atölyelere katılmak için uygunluk sıralanıyor.

En son eylül ayında Fransa‘nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clment Beaune, Midilli Adası’nda bulunan Moria sığınmacı kampındaki yangının ardından adadaki 500 çocuğu Fransa‘ya kabul edeceklerini belirtmişti. Beaune, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, Fransa‘nın halihazırda adadan kabul edeceği 350 kişilik çocuğun yanı sıra 150 küçük yaştaki sığınmacıyı daha ekleyeceklerini ifade etmişti.

Fransa’nın kuzeyindeki Nord-Pas-de-Calais bölgesinde mahkeme ise, sivil toplum kuruluşlarının Calais kentindeki mültecilere gıda dağıtımı yasağına yönelik itirazlarını reddetmişti. (AA, P)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler