Aşırı Sağ Almanya’da Halle Kentindeki Irkçı Terör Saldırısının 1. Yılında Kurbanlar Anıldı

Almanya’da 1 yıl önce Halle kentinde bir sinagogun önünde ve bir döner büfesinde Stephan Balliet adlı aşırı sağcı tarafından gerçekleştirilen ırkçı terör saldırısının kurbanları anıldı.

admin 10 Ekim 2020

Almanya’da 1 yıl önce Halle ketinde bir sinagogun önünde ve bir döner büfesinde Stephan Balliet adlı Alman tarafından gerçekleştirilen ırkçı terör saldırısının kurbanları anıldı. Ulrichs Kilisesi’nde yapılan merkezi anma törenine, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Saksonya-Anhalt Eyaleti Başkanı Reiner Haseloff ve Halle Belediye Başkanı Bernd Wiegand ile davetliler katıldı.

Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, 9 Ekim 2019 tarihinde Almanya’nın ortasında gündüz vakti bir kabus yaşandığını ve iki kişinin öldürüldüğünü söyledi. Almanya Cumhurbaşkanı olarak 1 yıl sonra derin üzüntü içinde olduğunu ifade eden Steinmeier, “Ancak 1 yıl sonra hâlâ utanç ve öfke de duyuyorum.” dedi.

AŞIRI SAĞ

Almanya'da Terör Estiren Aşırı Sağcı Yapılar

22 Şubat 2020

Almanya’da 1945’ten beri antisemitizm saldırılarının listesinin uzun olduğunu anımsatan Steinmeier, “Bu bir utanç listesidir.” ifadesini kullandı. Steinmeier, Halle’deki saldırıyı kınamanın ve ardından normal gündeme geçmenin yeterli olmadığını, burada bir duruş sergilenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Saldırganın nefreti, sadece Yahudilere karşı değil Müslümanlara, göçmen kökenlilere, kadınlara ve solculara da yönelik. Aslında planı, bir camiye saldırmaktı.” diye konuştu.

Ülkede geçmişte yaşanan ırkçı saldırıları anımsatan Steinmeier, “Göçmenler, mülteciler, Müslümanlar da ülkemizde hakarete ve ayrımcılığa uğruyor, tehdit ediliyor, öldürülüyor, camilerin duvarlarına yazılar yazılıyor ve saldırılıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Steinmeier, bunların kabul edilemeyeceğini ve bunlara karşı kayıtsız kalınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Devletin ve güvenlik güçlerinin insanların ten rengine, kökenine ve inancına bakılmaksızın herkesi koruması gerektiğine işaret eden Steinmeier, ırkçı saldırıların unutulmamasını istedi. Saksonya Anhalt Belediye Başkanı Reiner Haseloff da herkesin aşırılara karşı dikkatli davranmasını isteyerek, sinagogların daha fazla korunacağı sözünü verdi.

ANATOMİ SERİSİ

Irkçılık Nedir?

30 Mayıs 2020

Tören öncesinde sinagogun bahçesinde bir anıt açılırken, döner büfesine de bir anıt levhası yerleştirildi. Sinagogun ve döner büfesinin önüne çiçek koyanlar saygı duruşunda bulundu. Saldırının meydana geldiği saatte ise kentte otobüs ve tramvaylar 3 dakika durdu, kiliselerden de çanlar çalındı.

Halle Saldırısı

Halle kentinde 9 Ekim 2019’da Stephan Balliet adlı silahlı saldırgan, sinagoga girmeye çalışmış; ancak bunu başaramayınca sinagogun önünde yolda yürüyen bir kadını daha sonra döner büfesinde yemek yiyen bir Almanı öldürmüştü. Olaydan sonra yakalanan 28 yaşındaki Balliet, Naumburg Yüksek Eyalet Mahkemesinde yargılanıyor. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |