'Fransa'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Sarkozy’leşiyor” Mu?

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasındaki iyi ilişkinin gerginleştiği ve Macron'un Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça "Sarkozy'leştiği" iddia edildi.

Fotoğraf: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com, Değişiklikler: Perspektif

Fransız gazetesi Le Monde’nin özel haberinde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun göreve geldiğinden bu yana selefi  Nicolas Sarkozy ile arasında yakın bir ilişki olduğu ancak yaz aylarından beri ikili arasındaki ilişkilerin gerildiği belirtildi. İki liderin görünüşte samimi ilişkiler sergilediği ancak 2020 cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça ilişkilerine kuşku düştüğü ifade edildi.

Sarkozy’nin Macron’un Kovid-19 krizini yönetim şeklini özelde “dengesiz” şeklinde eleştirdiği, ayrıca mevcut Cumhurbaşkanı’nın seçimi tekrar kazanmak istiyorsa, sağcıların desteğini alması gerektiğini söylediği aktarıldı. Haberde, Macron’un göreve geldiği 3 buçuk yılda Sarkozy aracılığıyla sağcıları yanına çektiği, bunun ise merkez sol oyları kaybetmesine yol açtığı yorumu yapıldı.

Macron, Sarkozy’leşiyor İddiası

Eğer 2017’deki başarısını yakalamak istiyorsa, Macron’un sağdan güç alması gerektiği, Sarkozy’nin desteğine ihtiyacı olduğu değerlendirmesi paylaşılan haberde, şu anki hükümetin önde gelen üyelerinin ise buna karşı çıktığı ve durumu “Cumhurbaşkanının sağ tarafından rehin alınması” olarak yorumladığı öne sürüldü.

Haberde, Sarkozy kabinesinin üyelerinden Emmanuelle Mignon’un iki liderin yönetim şekillerinin giderek daha çok benzediği, krizlerle zorlanan Sarkozy’nin “ulusal kimlik”, Macron’un ise “İslami ayrılıkçılık” gibi konular ortaya atarak çözmeye çalıştığı değerlendirmesine yer verildi.

Macron’un sarı yelekliler krizinin çözümü için de Sarkozy’nin tavsiyelerini önerdiği, hatta göçmenler için kotalar uygulamaya sokmayı teklif ederek giderek Sarkozy’leştiği iddia edildi. (AA, P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler