'Avusturya'

Viyana’da Müslümanlara Yönelik Kışkırtıcı Eylem Sert Tepkilere Neden Oldu

Avusturya’nın başkenti Viyana’da aşırı sağcılar tarafından "silah ve ezan sesi" kullanılarak düzenlenen eylem tepkilere yol açtı.

Viyana'da Kışkırtıcı Gösteri, Fotoğraf Kaynağı: Kişisel Twitter Hesabından Alınan Ekran Görüntüsü

Sosyal medyada yer alan videoda, Avusturya’nın başkenti Viyana sokaklarında polisin eşlik ettiği bir aracın hoparlöründen yapılan İslam karşıtı kışkırtıcı eylem tepki çekti. Aşırı sağcılar tarafından yapılan eylemde, aracın hoparlöründen önce silah sesleri daha sonra ezan sesinin duyulması, açık bir kışkırtıcılık olarak değerlendirildi.

Sosyal medyada görüntüleri paylaşan çok sayıda gazeteci ve siyasetçi, geçen pazartesi gerçekleşen terör saldırısı sonrasında insanların diken üstünde olduğuna dikkati çekerek, polisin böyle bir gösteriye izin vermesine tepki gösterdi.

Polisten Göstericilere Ceza

Öte yandan Viyana Emniyet Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, yaklaşık 10 kişiden oluşan grubun düzenlediği gösteride, emniyet güçlerine bildirilen içerikten farklı paylaşımda bulunulduğu, bu durum üzerine görevlilerin gösteriyi planlanan süreden önce sonlandırdığı bildirildi. Açıklamada, göstericiler hakkında kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle cezai işlem yapıldığı ve kışkırtıcı eylemin soruşturulmak üzere savcılığa sevk edildiği belirtildi.

Fransa’ya Boykot” Gösterisine İzin Verilmedi

Bu arada Viyana’daki Fransa Büyükelçiliği önünde bugün düzenlenmesi planlanan “Fransa’ya Boykot” konulu gösteriye polis izin vermedi. Gösterinin konuşmacılarından Avusturyalı aktivist Micheal Pröbsting, yaptığı açıklamada, iki hafta önce yapılması planlanan gösterinin güvenlik gerekçesiyle düzenlenmesine izin verilmediğini söyledi.

Pröbsting, “Bu büyük bir skandal ve düşünce özgürlüğüne yönelik büyük bir baskı. Anlaşılan düşünce özgürlüğü yalnız İslam karşıtı Charlie Hebdo ve (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron için var.” ifadesini kullandı. Avusturya’nın başkenti Viyana’da 2 Kasım Pazartesi düzenlenen terör saldırısında 4 kişi hayatını kaybetmiş, saldırgan emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirilmişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler