'Cami Saldırıları'

Almanya’nın Başkenti Berlin’de Camiye Saldırı

Almanya’nın başkenti Berlin’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camisine kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıda bulunuldu.

Berlin DİTİB Mescid-i Aksa Cami / Fotoğraf: AA/değişiklikler: Perspektif

Almanya’nın başkenti Berlin’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camisine kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıda bulunuldu. Berlin’in Wedding semtindeki Mescid-i Aksa Camisinin dış cephesine ve yanında bulunan çay ocağının camına yazılar yazıldı.

Cami derneği Başkanı Şinasi Yaşar yaptığı açıklamada, din görevlisinin sabah namazına geldiğinde caminin hemen yanında bulunan çay ocağının camlarındaki yazıları fark ettiğini söyledi. Olaya ilişkin tutanak tutması için polisin gelmesini beklediklerini aktaran Yaşar, burada din, dil ve ırk gözetmeksizin yaşamaya çalıştıklarını ifade etti.

Yaşar, bu saldırıyı kimin yaptığını bilmediklerini belirterek, “Belki görenler vardır. Bu, camimize ikinci saldırı. İnşallah son olur.” şeklinde konuştu. Saldırıyı kınadıklarını vurgulayan Yaşar, bu yazıların silinebileceğini ancak kimsenin kendilerini yıldıramayacağını kaydetti.

Almanya’da Tekrarlanan Cami Tehditleri ve Saldırıları

10 Kasım 2020 tarihinde Duisburg şehrinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Muradiye Camii’ne İslam’a ve Müslümanlara yönelik hakaretler içeren ifadelerin yer aldığı bir mektup gönderilmişti. Camiye daha önce iki kez daha hakaret içerikli mektuplar gönderilmişti.

Duisburg camisine gönderilen mektuptan birkaç gün önce Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Hüfingen beldesinde bir camiye posta yoluyla İslamofobik içerikli tehdit mektubu gönderilmişti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camisi’ne posta yoluyla gönderilen mektupta “İslam ne Almanya’ya aittir ne de Avrupa’ya” ve “İslamı ve İslamcıları Almanya‘da yok edeceğiz” şeklinde ifadeler yer almıştı. Bundan kısa bir süre önce ise Ekim 2020’de Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinin Itzehoe şehrindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Ulu Camii’ne kimliği belirsiz kişiler kundaklama girişiminde bulunmuştu. (AA/P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler