'Fransa'

BM’den Fransız Polisinin “Terörist Muamelesi” Yaptığı Çocuklara Destek

Birleşmiş Milletler (BM), Fransa'nın Albertville şehrindeki bir okulda Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerle ilgili öğretmenlerine verdikleri cevaplar nedeniyle "terörist muamelesi" gören ve sabahın erken saatlerinde evleri polis tarafından basılarak karakolda sorgulanan 10 yaşındaki 4 çocuğa destek verdi.

Fotoğraf: Martin Good / Shutterstock.com

Fransa’da 16 Ekim’de Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren öğretmenin başının kesilerek öldürülmesinin ardından, Albertville’de bir okulda “terörü savundukları” gerekçesiyle gözaltına alınan 3’ü Türk, 1’i Mağrip kökenli 4 çocuğa ilişkin BM’den ilk açıklama geldi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Marta Hurtado, “Çocukların tutuklanması ve gözaltına alınması yalnızca son çare olarak düşünülmeli, uygun olan en kısa süre için yapılmalı ve çocuğun yüksek yararı dikkate alınmalı.” ifadelerini kullandı.

Hurtado, söz konusu prensiplerin BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme çerçevesinde düzenlendiğine dikkati çekti. Sözleşmenin 3. maddesinin 1. paragrafı, çocuklarla ilgili hem kamusal hem de özel alandaki tüm meselelerde küçüğün yüksek yararının birinci planda tutulmasını öngörüyor. Bu prensip sözleşmenin temel değerlerinden biri olarak ifade ediliyor.

“Gözaltı Deneyiminin Çocuklar Üzerinde Ciddi Etkisi Var”

OHCHR bünyesinde görevli özel raportör ve insan hakları uzmanlarının daha önce de pek çok kez Fransa’daki terörle mücadele yasasına tepki gösterdiğini anımsatan Hurtado, “BM insan hakları mekanizmaları geçmişte, Fransa’daki ‘terörü destekleme’ suçunun ifade özgürlüğünü gereksiz yere kısıtlayabileceği ve reşit olmayan çocuklara karşı yaygın olarak kullanıldığı konusundaki endişelerini dile getirdi.” ifadesini kullandı.

Hurtado, Fransız polisinin çocukları saatlerce gözaltında tutmasına tepki göstererek, şunları kaydetti: “Çocukları içeren stratejiler, çocuk dostu ve çok disiplinli yaklaşımlarla, ‘önleme’ ve ‘entegrasyona’ odaklanmalıdır. Bu, böylesine deneyimlerin (gözaltına alınmalar) bir çocuk üzerindeki potansiyel ciddi etkisi nedeniyle özellikle önemlidir.”

OHCHR Sözcüsü Hurtado, Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine göstermesinin ardından öldürülen öğretmen Samuel Paty cinayetini de güçlü şekilde kınadıklarını sözlerine ekledi.

BM insan hakları uzmanları Fransa’da 2017’de kabul edilen tartışmalı terörle mücadele yasasına sık sık tepki gösteriyor. Uzmanlar, terörizmle ilgili davaların yüzde 85’inin “terörü destekleme” mevzuatı kapsamına girdiğine dikkat çekiyor ve bu maddenin insan hakları ihlallerine yol açtığı uyarısında bulunuyor.

10 Yaşındaki Çocuklar Uzun Namlulu Silahların Gölgesinde Uyanmıştı

1992 Kış Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği Fransa’nın Albertville ilçesinde, 10 yaşlarında 3’ü Türk 1’i Mağrip (Cezayir) kökenli 4 çocuk, 5 Kasım Perşembe günü sabahın erken saatlerinde uzun namlulu silahların gölgesinde uyanmıştı. Dehşeti yaşayan çocuklar, polis tarafından ailelerinden kopartılıp tek başlarına karakola götürülerek 11 saat sorgulanmıştı.

Çocukların Louis Pasteur İlköğretim Okulundaki bir soru karşısında, “Hz. Muhammed’e karşı yapılan karikatürleri sevmediklerini ve kötü olduklarını söylemeleri” öğretmenleri tarafından polise ihbar edilmişti. Polis de ihbarı “terörizme destek” olarak değerlendirerek 4 çocuğun evine eş zamanlı baskın düzenlemişti.

Fransız polisi, baskın sırasında ve karakolda “terörist muamelesinde” bulunduğu küçük yaştaki çocukların inançlarını sorgulamıştı. Karakolda ifadeleri alınan ailelere de ayrıca Macron ve Erdoğan arasındaki tartışma hakkında neler düşündükleri ve neden başörtüsü taktıkları gibi dinî ve siyasi görüşlerini sorgulayan sorular sorulmuştu. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler