'İslamofobi'

Almanya’da Cami Yakınındaki Aydınlatma Direğine İslamofobik Yazılar Yazıldı

Almanya'nın Baden Württemberg eyaletindeki Sulz am Neckar beldesinde, bir caminin bulunduğu cadde üzerindeki aydınlatma direğine, ırkçı ifadelerin yanı sıra İslam’a ve Müslümanlara yönelik hakaretlerin yer aldığı kağıtlar yapıştırıldı.

Almanya‘nın Baden Württemberg eyaletindeki Sulz am Neckar beldesinde, bir caminin bulunduğu cadde üzerindeki aydınlatma direğine, ırkçı ifadelerin yanı sıra İslam’a ve Müslümanlara yönelik hakaretlerin yer aldığı kağıtlar yapıştırıldı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Hz. Ömer Camisi’nin karşısındaki aydınlatma direğine yapıştırılan kağıtlarda, Müslümanlar aleyhine çirkin ifadeler kullanılırken, “Almanya Almanlarındır”, “Yabancılar defolun” şeklinde ırkçı ifadeler yer aldı.

Irkçı ifadelerin yanı sıra Hz. Muhammed’e yönelik ahlaksız bir karikatürün de yer aldığı kağıtta Fransızca “Muhammet: Bir yıldız doğuyor” ifadesi yer aldı. Irkçı ifadeler ve karikatürün bulunduğu kağıtlarda ayrıca çıplak kadın figürlerinin yer aldığı resimleriyle tanınan Almanya doğumlu Amerikan ressam Gustave Klumpp’a referans verilen bir e-posta adresi yer aldı.

Sulz am Neckar DİTİB Hz. Ömer Camisi Dernek Başkanı Ali İpekçioğlu, cami derneklerinin 35 yıl önce kurulduğunu ve şimdiye dek hiç böyle bir olayla karşılaşmadıklarını, bu saldırının kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Cuma namazı çıkışında yazıların cemaat tarafından fark edilerek polise bilgi verildiğini belirten İpekçioğlu, aydınlatma direğinin camilerine 8-10 metre mesafede olduğunu, saldırganı görmediklerini kaydetti. Polisin olayla ilgili inceleme başlattığı bildirildi. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler