'Kanada'

Kanada’da Mahkeme, Camide 6 Kişiyi Öldüren Katilin Cezasını 15 Yıl İndirdi

Quebec Temyiz Mahkemesi, Quebec City Camisi'nde namaz kılarken 6 kişiyi katleden katilin, 40 yıl olan cezasını 25 yıla indirdi.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Kanada’nın Quebec City kentindeki Quebec City Camisi’ne yatsı namazı vaktinde otomatik silahlarla gelen ve 6 kişiyi öldürüp, 6 kişiyi de yaralayan Alexandre Bissonnette’nin davasına bakan Quebec Temyiz Mahkemesi, katil hakkındaki kararın anayasaya aykırılığına hükmetti.

29 Ocak 2017’de meydana gelen ve ülke tarihinde “en kanlı ibadethane katliamı” olarak geçen olayda, Alexandre Bissonnette, 40 yıl boyunca şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Şartlı Tahliye Başvurusunda Bulunabilecek

Quebec Temyiz Mahkemesinin dün aldığı kararla Bissonnette, 25 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye başvurusunda bulunabilecek. 3 yargıçtan oluşan Temyiz Mahkemesi heyeti, ardışık ceza hükmünün haklar ve özgürlükler şartını ihlal ettiğini ve yasanın 40 yıllık süreye izin verecek şekilde yazılırken hata yapıldığına karar verdi.

İsimleri açıklanmayan 3 hakim, Ceza Kanunu’nun bu hükmünün hükümsüz kılınması ile cezanın, yasanın 2011’den önceki şekliyle uygulanması gerektiğine hükmederek, Bissonnette’in 25 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

Kanada Ceza Kanunu’nda 2011’de yapılan değişiklik, yargıçlara, birden fazla insan öldürenler için 25 yıllık bloklar halinde ayrı ayrı hapis cezası verme hakkı tanıyordu.

Bissonnette, Mart 2018’deki duruşmasında 6 adet birinci derece cinayet ve 6 adet cinayete teşebbüs suçunu kabul etmişti.

Mağdurlar Karara Tepkili

Saldırıda yedi kez vurularak belden aşağısı felçli kalan Aymen Derbalı, ceza indirimini “haksız” olarak nitelendirdi.

Kendisiyle yapılan bir telefon röportajında, 2014 yılında Moncton N.B.’de Kanada Kraliyet Atlı Polisine (The Royal Canadian Mounted Police – RCMP) mensup üç memuru öldürüp iki kişiyi yaraladıktan sonra 75 yıl boyunca şartlı tahliye başvurusunda bulunamayan Justin Bourque vakasını ve son yıllarda toplu katliam yapan birkaç Kanadalı’nın da 25 yıllık bloklar hâlinde birbirine eklenen benzer yüksek cezalar aldığını hatırlatarak, “Böyle bir katliamda altı kişiyi öldüren (Bissonnette) neden 25 yıl alacak?” diye sordu.

Adalet Bakanı: “Kararın Yaratacağı İncinme ve Öfkeyi Anlıyorum”

Kararın açıklanmasını takip eden saatlerde, CTV News’e konuşan Federal Adalet Bakanı David Lametti, hayatta kalanların tepkisini anladığını ifade etti. Lametti yazılı bir açıklamada, “Bugün alınan kararın bu korkunç suçtan etkilenenler arasında büyük bir incinme ve öfkeyi yeniden canlandıracağını biliyorum.” diyerek söz konusu kararla ortaya atılan önemli sorular olduğunu ve bunların incelenmesi için gerekli zamanı ayıracakları açıklamasında bulundu.

Lametti ayrıca, “Bugün için düşüncelerimiz ailelere ve hayatta kalanlara odaklanıyor. Bu korkunç trajedi boyunca onlarla birlikte durduk ve onları destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

“Karar Eylemin Dehşetiyle İlgili Değil”

Yargıçlar perşembe günkü kararda, indirilen cezanın Bissonnette’in 29 Ocak 2017’deki eylemlerinin dehşetiyle ilgili bir karar olmadığı, daha çok yasanın anayasaya uygunluğu ile ilgili olduğu belirtildi. Karar metninde, “Kanada’da, en iğrenç suçları işlemiş olan en kötü suçlu bile, her zaman tüzük kapsamında güvence altına alınan haklardan yararlanmaktadır.” denildi.

Kararda, Bissonnette’in şartlı tahliye hakkının 25 yıl olarak belirlenmesinin, cezası ömür boyu sürdüğü için o tarihte veya hiçbir zaman otomatik olarak serbest bırakılacağı anlamına gelmediği bilgisine de yer verildi. Ayrıca, Bissonnette’in toplum için bir tehlike olarak kalmaya devam edip etmeyeceğine veya tahliye için başvurmaya uygun hâle geldiğinde hapishaneden çıkacak kadar iyileştirilip iyileştirilmediğine karar vermenin Kanada Şartlı Tahliye Kurulu’na kalacağını belirtildi. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler